Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

474 (!)  

10 Ocak 2020 - 06:37

Evet, yukarıda okuduğunuz sayı 2019 yılında eş, eski eş, sevgili, eski sevgili ve kayınpederi tarafından öldürülen kadınlarımızın sayısı. 2019 yılında işlenen kadın cinayetlerinin 115’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 218 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 27’si ekonomik bahaneyle, 114’ü boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü...
Bir hiç uğruna öldürülen kadınlarımız.
Öfkesini kontrol edemeyen kişiler geçirdikleri sinir krizleri ile kendilerine ve çevresindekilere zarar verirler. Ama bir insanın canını alacak kadar da geçirilebilir mi bu kriz?
Bence geçirilmemeli.
Herkes gün içinde neler yaşıyor?
Hadi bir düşünün. İş yerinizde, ailenizde ve çevrenizde yaşadığınız birçok sorun var. Bunu illa ki birinden mi çıkarmak gerek? Tabi ki hayır.
Eşinizle aranızdaki sorunu zorbalıkla çözmek ne kadar mantıklı? Hiç mantıklı değil.
Peki sizden kendini korumak için uzaklaşan birinin üzerine gidip onu canından etmek hangi sorunun cevabı?
Bence hiçbir sorunun cevabı değil. Geride kalan evlatlar, kardeşler ve aileleri düşününce o insana söylenebilecek bir cümle bulamıyoruz. 474 canın bir hiç yüzden öldürülmesi. Kadını erkeği de geçelim. O öldürülen aslında insanlığımız, ilk önce bunu fark edelim.
Emine Bulut…
Şule Çet…
Biri çocuğunun gözleri önünde öldürülen, diğeri de 2 erkek tarafından cinsel saldırıya uğrayıp bir plazadan atılan kadınlarımız. Davaları devam ediyor. Geride kalanları mahzun.
2020 yılına girdik.  Şu an medyada yer alan 2 kadın cinayeti var. Biri tabanca ile vuruldu. Diğeri ise 15 yerinden bıçaklandı. Nasıl bir acı bu? İlk 10 günde 2 kadın…
Umuyoruz ki 2020 yılında kadın cinayetleri durdurulsun. Bakın azalsın demiyorum. Çünkü yaşanan olayın azalmasını istemek devam etmesini de istemektir. Durdurulsun diyorum üstüne basa basa.
Kadınlarımız toplumda hak ettikleri yeri alsınlar. 474 sadece 473’ten sonra gelen bir sayı olarak devam etsin. Kullanmayalım arkasından cinayet kelimesini. Olmaz mı?
Umutla gel 2020.
Kadınlarımızın canını yakmadan.
Aileleri ve çocukları annesiz, kardeşsiz ve ablasız bırakmadan.
Hiç uğruna öldürülen kadınlarımıza saygı, sevgi ve geride kalanlara sabır ile…
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum