2 Şehir 2 Kadın
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

2 Şehir 2 Kadın

26 Nisan 2019 - 06:35

1 gün ara ile bir İzmir’den bir de Batman’dan gelen kötü haber...
Bir kadın düşünelim. Eşi ile kavga ederken (aldığım duyumlar ile eşinin alkollü olduğu iddia ediliyor) bir anda bıçaklanıyor. Sebepleri bırakalım bir kenara. Vahşete bakalım. Sizin de içinizde bir yanma olmuyor mu? Bir can gidiyor. Bir “Kadın” daha cinayete kurban gidiyor.
Yetmiyor, bir gün önce Batman’da çay kenarında başından tabanca ile yaralanmış bir kadın park halindeki bir aracın yanında bulunuyor.
Doğarsın, yaşarsın ve ölürsün.
Kadınlar, doğuyor ama yaşama kısmında uğradıkları tacizler, tecavüzler ve “ölümler” ile ecelleri canilerin ellerinden oluyor.
2 farklı şehirde yaşanan olayların detaylarına bir bakalım…
İzmir
Olay, Kahramanlar Mahallesi 1419 Sokak'taki 5 katlı bir apartmanın 3'üncü katında meydana geldi. Alkollü olduğu iddia edilen emekli işçi K.A. ile eşi ev kadını S.A. arasında sözlü tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede büyüyünce, K. A., mutfaktan kaptığı bıçakla S.A.'yı bıçakladı. Dairenin kapısını açan Akçalı'nın çığlıkları üzerine komşuları, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Gelen ambulansla Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan S.A., doktorların tüm müdahalelerine karşın kurtarılamadı. Cansız bedeni, olay yerinde yapılan incelemenin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Polis ekipleri, cinayet şüphelisi K.A.'yı yakalayarak gözaltına aldı.
Batman
Vatandaşlar merkeze bağlı Şerbetli Köyü yakınlarında Batman Çayı kenarında park halinde bulunan otomobilin yakınında yerde hareketsiz yatan bir kadın gördü. Vatandaşların durumu bildirmesi üzerine olay yerine jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Kadının, tabancayla başından yaralandığı belirlendi. Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve hayati tehlikesi devam eden kadının C.A. (39) olduğu tespit edildi. Olayla ilgili inceleme sürüyor.
Süren incelemeler, bitmeyen davalar…
Ve üzüldüğümüz geri gelmeyecek hayatlarımız…
Oysa can’sız canımız ne kadar da kıymetlidir değil mi?
Yeni aldığımız ayakkabımıza bir arkadaşımız bastığında, “Ben ona kaç para verdim. Haberin var mı?” deriz.
Belki de trilyonluk arabamıza biri çarptığında, çarpan aracın sahibine şiddet uygularız.
Can’sız nesnelerimiz için verdiğimiz tepkileri, hiç uğruna yok olan ‘can’ taşıyanlara da verebilseydik.
Paramız ile aldığımız “nesneler” bize lütfedilen hiçbir karşılık olmadan bize verilen Can’ımızdan daha kıymetli hale getiriliyor. Belki de “biz” getiriyoruz.
Hep deriz, “ ateş düştüğü yeri yakar” diye. Bu 1 gün arayla düşen 2 ateş benim içimi yaktı. Sosyal medyada herhangi bir paylaşımda bulunmadım. Profil fotoğrafımı siyah yapmadım. Sizin anlayacağınız ben 1 hafta sonra unutulacak bir paylaşım yapmadım. Ama sizlerin huzuruna bu yazımı çıkardım. 
Tüm 'hiç uğruna' ölen kadınlara...
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum