Reklam
Reklam
Reklam
Gamze Geçer

Gamze Geçer

gamzegecerhaber@gmail.com

12-22 yaş dönemine dikkat!

24 Ocak 2020 - 07:38

Hayatımız boyunca ilk örneğimiz anne ve babalarımız olmuştur. İyiyi de kötüyü de onlardan görerek öğrenmişizdir. Okul hayatı ile birlikte çevremizde başka bir dünyanın da olduğunun farkına varmışızdır. Bu farkındalık çocuklarda iki şekilde gerçekleşir. Birincisi ailenin hatalarını görme, ikincisi de aileyi olduğundan daha mükemmel görme.
Geçtiğimiz günlerde Buca’da eski eşine önce şiddet gösteren sonra pompalı tüfekle öldüren adamın babasının annesini de aynı şekilde öldürdüğü ortaya çıktı. Çocukların gelişim süreçlerinde gördükleri örnekler ve hayatlarına uygulama şekilleri benzerlik gösteriyor. Bu aşamada sizlere verebileceğim en güzel örnek Freud, çünkü o kişiliği gelişim açısından inceleyen ve kişiliğin temel karakter yapısında bebeklik ve çocukluk yıllarının önemini belirten ilk kuramcıdır. Freud, beş yaşın sonlarında kişiliğin oldukça biçimlendiği ve bu yaştan sonraki gelişimin, temel yapımın işlenmesiyle sınırlandığı inancındaydı.Bu kuramda insanın gelişimini altı dönemde incelemişti. Oral Dönem, Anal Dönem, Fallik Dönem, Gizillik (Latent) Dönem, Ergenlik Dönemi.
Oral Dönem (0-2 YAŞ)
Doğal dürtülerin hemen doyurulması, gerginliğin hemen giderilmesi çocuğun en başta beklentisidir. Çocuk dışardan verilecek bakıma tümden bağımlı ve çaresizdir. Çocuk ancak kendine bakabilecek bir annenin varlığıyla yaşamını sürdürebilir.
Anal Dönem (2-4 YAŞ)
Çocuğun yürümeye, konuşmaya ve kendi benliğini çevresinden ayrı algılamaya başladığı; yavaş yavaş bağımsızca düşünme ve davranma gibi yetilerin yapıtaşlarının geliştiği bir devirdir.
Fallik (4-6 YAŞ)
2,5-3 yaşlarına giren çocuğun düşünce dünyasında giderek artan bir biçimde yeni bir algı alanı oluşur. Çevreden ve başka insanlardan ayrı bir kişi olduğunu kavramış olan çocuk, artık “nasıl bir kişi” olacağını araştırmaktadır.
Gizillik Dönemi (6-12 YAŞ)
Çocuğun bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli bilişsel ve duygusal ilerlemeler olur. Çocuğun bilişsel yetileri (algı, bellek, yargılama, vb.) gerçeğe daha uygun değerlendirmeler yapabilecek düzeye gelir.
Ergenlik Dönemi (12-22 YAŞ)
Bu çağda eskiden yaşanılmış cinsel yönelişler, çatışmalar yeni baştan yaşanır. Aşırı bağımlılık duyguları olan ergen, ailesini yitirme, onlardan kopma kaygısına kapılır. Genç, coşan sorunlar arasında egemenlik kurmak zorundadır. Çoğu ruhsal bozukluklar, nevrotik bozukluklar, kişilik bozuklukları, psikozlar bu dönemde ortaya çıkar.
Yüzeysel hatlarıyla çocukların dönemleri bu şekildedir. Eski eşini öldüren kişinin babasını örnek alması çok yıkıcı.
Babasının hala hapiste olması…
Kadınlarımız 2020 yılının başında yine şiddet ve ölümle karşı karşıya.
Umarım çocuklarımız Ferud’a göre ayrılan; Oral, Anal, Fallik, Gizillik ve Ergenlik Dönemlerini annelerini öldüren baba örneği ile karşı karşıya kalmadan geçirirler.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum