Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Gamze Geçer Şahbaz

Gamze Geçer Şahbaz

gamzegecerhaber@gmail.com

'Çocuk düşünüyor musunuz?'

14 Şubat 2020 - 07:45

Bir işe başvuru yapacaksınız.
Tüm kriterleriniz uyuyor. Görüşmeye de gittiniz. Ama evli olduğunuz için; ‘Çocuk düşünüyor musunuz?’ sorusuna maruz kalıyorsunuz. Ne düşünürdünüz? Bu sorum hem kadınlara hem erkeklere. Ama gelin görün ki bu soru sadece kadınlara soruluyor. Evet, yanlış değil. Maalesef doğru. Bir kadın olarak bekârsanız tüm kapılarınız sonuna kadar açık. Evli iseniz kapalı.
Toplum olarak kadına yüklediğimiz anlam sonucunda işe girerken böyle bir baskı ile karşı karşıyayız.
Neden erkekler değil?
Çocuk tek başına yapılmıyor. Ayrıntı kadının çocuğa bakmakla yükümlü olduğunu düşünen zihniyetin toplumdaki çoğunluğu oluşturuyor olması. Bir kadın iş ararken bu yüzden hep geri plana atılıyor. Ne kadar da garip. Halbuki verilen bir işi titizlikle götüren, en ince ayrıntısına kadar inen kadınlardır. Verilen görevi layıkıyla yapmama korkusu değil. Sadece ‘Çocuğuna bakacak. İşe alacağım ama sonra izin alacak gidecek’ düşüncesi.
Toplum baskısı insanlara kendilerini hep ayrıştırma hissini verir. Karşılarından aldıkları tepkiler ile bir sonraki aşamada gereksiz bir şekilde sorgulatmaya neden olur.
Zam isterken bile bir erkek bir kadından daha cesurdur. Çünkü kadınlara küçüklükten beri yetinmesi gerektiği öğretilir.
 Talep edemeyen bireyler mutlu olabilirler mi?
Elbette olamazlar.
Mutsuz bireyler mutlu ve başarılı bireyler yetiştirebilirler mi?
Elbette yetiştiremezler.
Peki ya kadın erkek diye ayrıştırıcıları anlattığımız insanlar daha ne kadar bu durumu görmezden gelebilirler.
Sonu olmayan bir çizgi…
Sevgili işverenler sizlere unutmamanız gereken birkaç notum olacak.
İşe alırken evli kadınlara, ‘Çocuk ne zaman düşünüyorsunuz?’ diye sormayın. Çünkü hamilelik süreci elzem bir durum olmadığı takdirde 9 aydır ve 8. aya kadar çalışılabilir. Hamile insanların iş yetisi azalmaz. Dikkati dağılmaz. Baştan savma iş yapmazlar. Bilimsel olarak olağan dışı bir durum olmadığı takdirde bu durum nettir. Eskisinden farklı birkaç ufak değişiklik elbette olur. Ama kalkıpta bu kişiyi işe almama ya da işte çıkarma bahanesi olmamalıdır. Sineğin yağını hesaplayan ve az insan çok iş mantığı ile ilerleyen bir işverenseniz bu yazdıklarım çokta ilginizi çekmeyecek.
Ama ben vazgeçmiyorum.
Vazgeçmeden ayakta durup işimizi ‘Yapabildiğimiz’ günlere…
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test