Reklam
Reklam
Reklam
Funda Altınok / Değişim Uzmanı

Funda Altınok / Değişim Uzmanı

fundaaltinok@hotmail.com

Öfke dönüşümü

27 Aralık 2019 - 06:11

Bu yazımda herkes için önemli olan öfke duygusunu ele almak istedim.
Yeni yıla girerken içimizdeki öfke duygusunu şefkat duygusuna dönüştürmeyi diliyorum herkese!
 
Öfke hepimizin hissettiği bir duygu…
Öfkenin öfkelenen kişiye zarar verdiği de bir gerçek. Ama insan duyguları kontrol edemez ve ayrıca öfke gelince onu kontrol etmeye çalışmak da doğru bir yaklaşım değil, çünkü kontrol etmeye çalışmak onun baskılanmasına neden olur.
Duygular çok hızlı bir şekilde açığa çıkar ve baskılanınca da bünyeye zarar verir.
Ayrıca öfke bulaşıcı bir duygudur. Siz öfkelenince karşınızdaki kişi de öfkelenir. Ama siz sevecen olunca karşınızdaki kişi öfkelense bile sakinliğinizi koruyabilirsiniz.
O halde ne yapacağız?
Onu dönüştürmek gerekiyor. Nasıl dönüştüreceğiz?
Günümüzde herkes bir şeyler öneriyor, ama kimse nasıl olacağını söylemiyor.
Malesef zihinsel çabalarla hiçbir şey değiştirilemez!
Öfkenin dönüşmesi için farkındalık çok önemlidir. Eğer öfkenin farkında olunursa, onu kontrol etmeye gerek kalmaz. Kontrol etmeye çalışmak onun baskılanmasına ve farkındalığın düşmesine neden olur. Oysa farkındalık yükselmelidir.
Öfke geldiğinde onu fark etmek ve gözlemlemek, kaynağını bulmaya çalışmak gerekir. Öfkenin kaynağını aramaya başlayınca ve öfkeden etkilenmeyip, onun kuklası olmayınca, öfke sisi dağılmaya başlayacaktır.
Bir de önerebileceğimiz pratik bir yöntem var; öfke geldiğinde burundan nefes al, ağızdan nefesi verirken öfkeyi dışarı at!
Değişim uzmanlarının bir uygulama önerisi de şöyle; öfkelenince ayağa kalk ve hareket et. Zıpla veya yerinde koş. Zıplarken burundan derin nefes al ve yere indiğinde ağızdan sesli nefes ver. Bu yükselip inme hareketi öfkenin boşalmasını sağlayacaktır, o an için.
Ama kalıcı bir öfke dönüşümü istiyorsak ve artık öfkeyi hayatımızdan çıkarıp, yerine şefkati koymak istiyorsak Dünya Değişim Akademisi'nde uygulanan öfkeyi dönüştürme programına katılabiliriz.
Bu program, sizde öfkeye neden olan konuların kaynağını farkındalıkla görmenizi ve onu bünyenizden söküp atmanızı sağlayacak.
Buna herkesin ihtiyacı var. Çünkü çocukluktan gelen, bizi öfkelendiren konular bilinçaltında bastırılmış durumda ve her fırsatta ortaya çıkarak bizi etkilemekte, adeta yönetmektedir.
Bu uygulamalarla öfkeyi şefkate dönüştürmek mümkün. Öfkenin öteki yüzü şefkat çünkü.
 
Şefkat dolu yıllar...
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Berna K..
  7 ay önce
  Teşekkürler.
 • Sema ömeroğlu
  7 ay önce
  Öfke farkındalığı çok önemli gerçekten. Bunun uygulamalı bir yöntemi olduğunu bilmiyorduk... Dünya Değişim Akademisini takip edeceğim. Çok sevgiler :))
test