Reklam
Funda Altınok / Değişim Uzmanı

Funda Altınok / Değişim Uzmanı

fundaaltinok@hotmail.com

Mutlu olmak için bütünleşmek

06 Mart 2020 - 08:40

Günümüzde insanlar, mutlu olmak için bir o yana bir bu yana sürekli koşuşturmaca içindeler, sadece aktif eylemle ilgileniyor, kendilerini dünyevi hedefler için paralayıp duruyor. Bu da onların parçalanmış hale gelmesine neden oluyor.

Oysaki sadece dışa dönük, aktif bir hayat dengeli değildir. Ne tamamen içe dönük pasif, ne de tamamen dışa dönük aktif bir hayat olmalı. Her ikisi de aşırı uçlar noktalardır ve sağlıklı değildir.
Günümüz insanı, sadece aktif eylemle ilgilendiğinden dolayı, yarım hale gelmiştir. O kadar aktif hale gelmiştir ki geceleri bile uyuyamaz.  Bu durum hiç de sağlıklı değildir.
İki tür eylem vardır: dışa dönük ve içe dönük eylem. Sağlıklı bir insan yapısı için kişinin hayatında her ikisi de olmalı. Mutluluk bütünlükle alakalıdır. Dışadönüklük parçalanmaya, içedönüklük ise bütünleşmeye götürür.
Bu yüzden, sorunun çözümü pasif eylemde bulunmak, anda kalıp içe dönmektir.
 Bütünlük kazanmak için ara vermek gerekir. Sadece bir an gökyüzüne bakmak, öylece kalıp dalıp gitmek ve içimizdeki sessizliği dinlemek bile bu bitmek bilmeyen koşuşturmadan uzaklaşmayı sağlar.
Bütünleşmek için çabalamak gerekmez. Sadece bir anlık mola verin, çimlerin üzerine yatın ve gökyüzüne bakın, içinize mis gibi havayı çekin, gökyüzünde parlayan güneş ışıklarının dansını seyredin ve ona dalın! Gözleriniz kapanacak, içinizden bir mutluluk hissi yükselecek. Hayatın güzelliğinin farkına varacaksınız ve bir bütünleşme ortaya çıkacak o an. Sadece siz ve gökyüzü, bütünleşeceksiniz. Orada gözlemleyen ve gözlemci bir olacak, ikilikler kaybolacak, eylemsizlik hali ortaya çıkacaktır.  Nedensiz bir neşe hissedeceksiniz. İşte bütünleşme gerçekleşti!
Sonra aktif eyleme geri dönünce yaşadığınız o güzelliğin anıları içinize işlemiş olacak.
 Bütünleşme için çabasız olmak gerekir. Parçalanmış zihin ve kişilik mutluluk getirmez. Mutlu olmak için vazgeçtiğimiz bütünlüğe geri dönmeliyiz.
Bunun için aktif eylemden pasif eyleme doğru ilerlememiz gerekir. Kaostan kozmosa geri dönmek demektir bu. Nefretten sevgiye, öfkeden sevecenliğe, gaddarlıktan şefkate doğru ilerlemek demektir…
Dışa dönük eylemler enerjinin harcanmasına, içe dönük eylemler ise enerjinin korunmasına neden olur.
İçe dönük eylem aslında bir eylemsizlik halidir. Görünürde bir eylem yoktur fakat daha derinde pasif bir eylem vardır, gözlemci olup olayın gerçekleşmesine izin verme eylemi. O zaman bilinçli gözlem nesnel dünyayı etkileyebilir ve böylece olayların yönünü değiştirme olanağı ortaya çıkar.
Dışa dönük insan bu gerçeği bilmez. O kaba güç kullanarak olayları etkilemeye çalışır ve sonuç olarak da olaylar onu etkiler. Örneğin arabayla bir yere hızla giderek yetişmeye çalışır ama kaza geçirip ölür ve gittiği yere ulaşamaz.  Böylece istediğinin tam tersi olur.
Dünya Değişim Akademisi’nde uygulanan tekniklerle içe dönmek, öze merkezlenerek anda kalmak, dengeye gelmek ve bu durumu istediği anda yapabilecek hale gelmek mümkün!
Ayrıca bu ay Dünya Değişim Akademisi’nin Yeni Yüzyıl Üniversitesi işbirliği ile açtığı Değişim Uzmanlığı eğitimine katılıp ikinci bir mesleğe sahip olabilir, hem kendi hem de başkalarının Değişimine aracılık edebilirsiniz.
23-30 Mart tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan sertifika programı için bilgi almak isteyenler 0533 2587772 numaralı telefonu arayabilirler.
YAŞASIN DEĞİŞİM!
HEPİMİZ DEĞİŞİM İÇİN, DEĞİŞİM HEPİMİZ İÇİN!
 
 
 
 
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum