Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Funda Altınok / Değişim Uzmanı

Funda Altınok / Değişim Uzmanı

fundaaltinok@hotmail.com

Acı çekmek

07 Şubat 2020 - 07:46

Acı ile ilgili hatalı yaklaşımlardan dolayı günümüz insanı olumsuz etkilenmiş durumdadır. Bu yüzden de insanlar acılardan kurtulamaz ve acı çekmeye devam ederler.

Birçok insan acı çekerken acıdan kaçmaya çalışır. Bu, korkaklık ve sorumsuzluktan kaynaklanır. Çünkü acı çekiliyorsa buna acı çeken kişi kendisi neden olmuştur. Bu konudaki sorumluluğu üstlenmelidir ve onlarla yüzleşerek gereken dersleri almalıdır.
Acı hatalı davranışlarla ilgili bir uyarıdan ibarettir. Eğer birey bu uyarıdan kaçmaya çalışırsa, acı dikkati çekmek için daha da artmaya başlar. Bunu herkes kendi yaşamında deneyip görebilir.
Aslında acı insanı zayıflatmaz, tam tersi güçlendirir. Eğer insan kaçmak yerine acıyla baş etmeyi öğrenirse, bu onu daha da güçlü yapar. Hayat mücadelesinde kazanmasını sağlar.
Ayrıca, çekilen acı, bireyin en çok neyi veya kimi umursadığını gösterir. Çünkü birey için hayattaki en önemli şeyin ne olduğu unutulunca, acı ona bunu gösterecektir.
Hayatta en önemli şey tekâmüldür! Bunu unutan herkes istisnasız acı çeker.
Değişim Sanatı sayesinde birey çektiği acı ile barışık olur ve onu bir gelişim, değişim aracına dönüştürür. Değişim Sanatı’nda verilen nefes ve gevşeme teknikleri vücutta belirli hormonların salgılanmasını sağlar ve antidepresan etkisine neden olur. Bu teknikler doğru şekilde uygulandığında acıyı giderir ve onu sindirmeye yardım eder.
Acı çekmek psikolojik bir bozukluk değil, evrendeki ikiliklerin dengelenmesidir. Acının giderilmesi, kişinin iç kaynaklarının yapılandırılmasıyla ilgilidir.
Önemli olan Değişim Sanatı’nı uygulayarak acının psikolojik rahatsızlığa dönüşmesini engellemektir. Acı deneyimi bir yaşam malzemesidir. Bu malzeme doğru şekilde kullanılırsa tekâmül için harika şeyler yapılandırılabilir.
O yüzden ilk olarak, acının kabul edilemez bir şey olduğuna dair inançtan kurtulmaktır. Ayrıca da her acının kaderin sonucu olduğunu düşünüp yaşanmasının zorunlu olduğuna inanmak da hatalı bir yaklaşımdır. Ortaya çıkan acıyı Değişim Sanatı’nı uygulayarak zevke dönüştürebilirsiniz. Çünkü zevk alan acı çeker, acı çeken zevk alır. Bu madalyonun iki yüzü gibidir.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test