Sağlık çalışanları 'mesleki mutsuz'
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

Sağlık çalışanları 'mesleki mutsuz'

01 Ağustos 2019 - 06:27

Hepimizin yolu, zaman zaman yaşadığımız rahatsızlıklar ve hastalıklar nedeniyle onlarla kesişiyor. Hemşireler, ebeler, hasta bakıcılar. Sağlık çalışanlarından söz ediyorum. Hastanelerin ve hastaların yükünü çeken, onlara deva olmak için özveriyle çalışanlardan. Onlar özveriyle çalışıyorlar ancak, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir anket onların pek de mutlu olmadıklarını ortaya koydu.
Bu anketle ilgili haber dün düştü Anadolu Ajansı’na. Habere göre, sağlık çalışanlarının durumlarının ve çalışma koşullarının irdelendiği ‘Durum Analizi Anket Çalışması’nın sonuçları, sağlık çalışanlarının mesleki mutsuzluk yaşadığı gösterdi. Zira ankete katılanların yüzde 60’ı yaptığı işten memnun değil ve fırsatını bulduğunda mesleğini bırakmayı düşünüyor.
1 Ağustos’ta başlayacak 5'inci Dönem Toplu İş Sözleşmesi süreci öncesinde sağlık çalışanlarına yönelik düzenlenen ankete 6 bin 694 sağlık çalışanı online olarak katılmış. Katılımcıların 2 bin 951’i kadın, 3 bin 743’ü erkek. Anketle, sağlık çalışanlarının mesleki durumları, çalışma hayatındaki sıkıntıları, gelir durumları, iş hayatının aile hayatına uyumunun tespitine çalışılmış.
Anketin sonuçlarını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, katılımcıların yüzde 74’ünün mesleğini severek seçtiğini, bir süre sonra yoğun çalışma ortamlarından dolayı mesleklerinden çeşitli sebeplerden dolayı soğuduklarını belirterek, “Ankette sağlık çalışanlarının yüzde 60’ının ‘şu anda bir fırsatım olsa mesleğimi değiştiririm’ noktasına geldiğini görüyoruz. Bunun sebebini araştırdığımızda, sağlıktaki çalışma sürelerinin uzun olmasına, iş yükünün ağır olmasına ve şiddet gibi dış etkenlere bağlıyoruz. Bu etkenler de aile yaşantılarını etkiliyor” diyor.
Durmuş söyle devam ediyor: “Yine ankete göre sağlık çalışanlarının gelir düzeyleri giderek düşüyor. Sağlık çalışanı aylık 180 saat çalışması gerekiyorken, sağlıktaki istihdamın yetersiz olmasına bağlı olarak ekstra 130 saate yakın nöbet tutmak durumunda kalıyor. Yeterli düzeyde istihdam olsa, hem iş yükü hem de çalışma süreleri azalmış olacaktı. İstihdamın sağlıktaki şiddeti de azaltacağını düşünüyorum. Çünkü şiddet uygulayanların gerekçesi “Benimle ilgilenilmedi” yönünde.”
Ankette ilgi çekici bir detay da katılımcıların yüzde 18’inin sonradan boşandıkları eşleriyle evlendikleri. Aslında eşlerini seven sağlık çalışanları boşanmak istemiyorlar ama iş yükünden dolayı boşanıyorlar.
Sağlık sisteminin temel direği olan sağlık çalışanlarının sorunlarının bir an önce çözülmesi dileğiyle bitirelim yazıyı…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum