İngiltere'nin Trump'ı dünyaya hayırlı olsun!
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

İngiltere'nin Trump'ı dünyaya hayırlı olsun!

25 Temmuz 2019 - 06:14

İngiltere’de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, İktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri seçildi. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Johnson, ülkenin yeni başbakanı olacak. 55 yaşındaki Johson, öldürülen, Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson olan Muhafazakar Parti'nin yeni lideri, 19 Haziran 1964'te New York'ta doğdu. Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi'nde eğitim gördü.
Eski bir gazeteci olan Boris Johnson'ın siyasi kariyeri ise 2001'de milletvekili seçilmesiyle başlamıştı. 2008-2016 arasında iki kez seçim kazanarak Londra Belediye Başkanı olarak görev yapan Johnson, 2016'daki Brexit referandumunda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması için kampanya yürütenler arasında ön saflardaydı.Başbakan TheresaMay'in hükümetinde yaklaşık iki yıl dışişleri bakanı olan Johnson, 9 Temmuz 2018'de istifa etmişti.

Bizim medyamızın ısrarla “Türk asıllı” tabirini kullandığı Johnson, bunun pek üzerinde durmuyor gibi. Brexit kampanyası sırasında, oy toplamak için birçok açıklamasında, Türk göçünün İngiltere için tehdit teşkil ettiğini ifade etmişti. Daha sonra sorulduğunda Johnson bu tür açıklamalar yaptığını inkar etti.
Aslına bakarsanız İngiltere’nin yeni başbakanı saç rengi, kendine özgü açıklamaları ve “dilinin ayarı” olmaması nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’a benzetiliyor. Onun için şimdiden “İngiltere’nin Trump’ı” yakıştırmaları yapılıyor. Johnson'ı eleştiren çevreler onun; tavsiyeleri dinlememe, yüzeysel konuşma ve en ciddi olaylarda bile gayrı ciddi yorumlar yapma gibi alışkanlıklarına karşı başbakanlığı sırasında günlük mücadele vermesi gerektiğini söylüyor.
Boris Johnson ile ilgili bir not da, 1987'de Times gazetesinde muhabirliğe başladığında bir haberini daha çarpıcı kılmak için yaptığı uydurma bir alıntı yüzünden işten atıldığı yönünde. “Asparagas” seven bir gazeteciymiş vakti zamanında demek ki.
Dünya, ABD Başkanı Donald Trump’ın çıkışlarına alışmaya çalışırken, şimdi ona benzetilen Boris Johnson da İngiltere Başbakanı oldu. Ne diyelim, İngiltere ve Dünya için hayırlısı olur inşallah….
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum