Reklam
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

Güneş yoksa depresyon var

31 Ocak 2020 - 08:30

En fazla güneş gören ülkelerden olan Türkiye’de, kış mevsimi ile birlikte depresyon vakaları da artıyor. Herhangi bir psikiyatrik yakınma ve şikayeti olmayan kişiler arasında görülme oranı yüzde 10-15 olan bu depresyon türüne uzmanlar, “kış depresyonu” adını veriyor. Kış depresyonunun en temel nedenlerin biri de güneş ışınlarının azlığı.
Dünyanın ve ülkemizin depremler ve çeşitli hastalıklar nedeniyle zorlu bir dönemden geçtiği şu günlerde, depresif bir ruh halinde olmamak pek de mümkün değil. Ancak kış depresyonunun en iyi tarafı, uzmanlara göre “sağlıklı bir depresyon” türü olması. Konunun yetkin isimlerinden, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir, bu durumu şöyle değerlendiriyor: “Sağlıklı kişilerin yüzde 10-15’i kışla gelen ışık ve ısı değişimlerine hassastır. Ailede benzer bir kümelenme riski artırır. Bu durum kadınlarda daha sık izlenmektedir. Adet döngüsü, uyku-uyanıklık döngüsü, beslenme döngüsü gibi döngüsel ritimlere hassasiyet artabilir.”
Kış depresyonunun en başta gelen belirtisi ise uyku ve beslenme alışkanlıklarında yaşanan değişiklik. Uyku ihtiyacı ve yeme davranışında artış birlikte görülüyor. Buna enerji kaybı ve halsizlik eşlik ederken, kişilerin duyguları ise melankolik tipte oluyor.
Kış depresyonunda tedavi, mevcut depresyonun tedavisi ve koruyucu tedavi olarak ikiye ayrılıyor. Mevcut depresyonun tedavisinde, mevsimsel olmayan diğer depresyon türlerinden farklı olarak fototerapi önemli bir tedavi seçeneği. Bu tedavide kişi, günün belli saatlerinde, belirli bir süre kontrollü ışık salınımı yapan bir alet karşısında oturuyor.
Yazının burasında yine Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir’e bırakalım sözü. Prof. Dr. Kesebir, kış depresyonuna müdahalenin önemli olduğu belirtiyor ve ekliyor: “Her hastalıkta olduğu gibi, tedavisiz kalmak, hastalığın kronikleşmesi, belirtilerin şiddetinin ve süresinin artarak sürmesi anlamına gelir. Net kayıp, gündelik hayata mesleki, ailesel ve sosyal işlevsellikte azalma olarak yansır. Tedavi aksatılmamalıdır.”
Kış depresyonunu daha çabuk atlatmak ya da önlemek için birtakım tedbirler alınabileceğini belirten Prof. Dr. Sermin Kesebir, “Uyku saatlerini sınırlamak, beslenme düzenini oturtmak, düzenli fiziksel egzersiz ve düzenli olarak gün ışığına maruz kalmak hem mevcut depresyonun tedavisinde hem de yinelemenin önlenmesinde elzemdir” diyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test