Reklam
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

'Coronavirüs'ten önce filmi çekilmişti

06 Şubat 2020 - 07:58

Dünyanın en büyük sinema endüstrisi Hollywood’un, yeryüzünde gerçekleşecek kimi olayları çok önceden haber verdiği ve çekilen filmlerde bunun apaçık gösterildiği ya da ipuçlarının verildiği artık bilinen bir gerçek. Bunlara Körfez Savaşı, 11 Eylül saldırısı gibi birçok örnek gösterilebilir.
Corona virüs salgının yaşandığı şu günlerde, konusu bakımından paralellik gösteren “Salgın-Contagion” isimli film, iTunes’daen çok izlenen 10 yapım arasına girdi. Ünlü yönetmen Steven Soderbergh’in Çin’den dünyaya yayılan bir virüs salgınıyla ilgili bilimkurgu-gerilim filmi yaklaşık 10 yıl önce gösterime girmişti.
Filmin konusuna gelince, Oscar ödüllü GwynethPaltrow’un canlandırdığı bir kadın Hong Kong’daki iş gezisinden Minnesota’daki evine döner. Yorgunluk ve grip semptomları hissetmesine rağmen bunları jet lag’e bağlayıp dikkate almaz. 24 saat içinde oğluyla birlikte ölür. MattDamon’ın canlandırdığı eşi bir şekilde hastalığa karşı bağışıklıdır ve hayatta kalır.Steven Soderbergh’in 2011 tarihli filmi böyle başlıyor. Sonraki 1 saat 46 dakikada film, salgın uzmanları bir aşı bulmak için zamanla yarışırken Çin’den çıkan virüs dünyaya yayılıp küresel kaosa yol açarsa olacakları tahayyül ediyor.Salgın filmi, uluslararası gişede 135 milyon dolar (yaklaşık 806 milyon TL) hasılat yapmıştı.

Filmin vizyonda olduğu sırada, virüs salgınlarına karşı önleyici adımları öne çıkaran bir farkındalık kampanyası da yürütülmüştü.Scott Z. Burns’ün senaryosunu yazdığı filmde MarionCotillard, LaurenceFishburne, JudeLaw ve Kate Winslet gibi yıldızlar rol alıyor.Salgın, listede virüs konulu tek gerilim filmi değil. Wolfgang Petersen’in benzer konulu, 1995 tarihli filmi Tehdit (Outbreak) de 86. sıradan ilk 100’e girdi.
Hollywood’un neredeyse “medyum gibi” yaşanacaklarıönceden bilmesi her daim dikkat çekiyor. Komplo teorisyenleri ise bazı konularda, önce filminin çekilip daha sonra bunun gerçekleştiğini çok sık dile getiriyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test