Çocuklara telefon değil kitap verin!
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

Çocuklara telefon değil kitap verin!

08 Ağustos 2019 - 06:19

Sizlerin de dikkati çekmiştir. Misafirlikte ya da evde, küçük yaştaki çocukların oyun oynamaları için ellerine cep telefonları tutuşturuluyor. Anne ve babalar bunu, çocuklarının uslu uslu oturması veya oyalanması için yapıyorlar ancak bu davranışın çocuklara verdiği zararlar da tıp otoriteleri tarafından çoğu zaman gündeme getiriliyor. Cep telefonlarının çocukların beyin gelişimine olan zararları ve çeşitli radyoaktif maddelere mazur kaldıkları bilinen bir gerçek. 
 
Önümüzde Kurban Bayramı tatili var. Aileleriyle seyahate çıkacak çocukların tatillerini en güzel şekilde değerlendirebilmelerinin bir yolu da kitaplardan geçiyor. Çocuklara onlara zararlı ışınlar yayan cep telefonların yerine, ilgisini çekecek kitaplar vermek, hem onları koruyacak hem de hayal güçlerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.
abm Yayınevi’nin çocuk ve ilk gençlik yayınları arasından çıkan 4 kitap, çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeye katkıda bulunacak türden. Bunlardan ilki “Alice’in Labirentleri, Ara, Bul ve Say!” ismini taşıyor. Alice Harikalar Diyarında’dan esinlenen kitap, çocukları dev labirentlerin içinde bir maceraya çıkarıyor. “Çiz ve Tamamla” isimli kitap ise, çocukların geometrik şekilleri kullanarak yaratıcılıklarını test edip, geliştirebilecekleri, şaşırtıcı oyunlar ve fikirler sunuyor.
 

Yayınevi’nin bir diğer kitabı ise, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe ile ilgili.
Göbeklitepe Oyun Parkı kitabında, Göbeklitepe’nineşssiz kültürel dokusu, Dize isimli karakterin hayal gücüyle birleşiyor ve ortaya birbirinden eğlenceli bir sürü oyun çıkıyor. Lider Hepgenç tarafından kaleme alınan ve Sezen Aksu Taşyürek’in çizimleriyle hayat bulan Göbeklitepe Oyun Parkı kitabı, çocukları ülkemizin sahip olduğu kültürel mirasla erkenden tanıştırmayı hedefliyor.
Bir diğer kitap olan, Küçük Ejderha Kokonuss serisinin 17. ‘si Ejderha Adası’nda Panik ile Kokosnuss ve arkadaşları bu sefer sıcak bir maceraya atılıyor. ÜnlüAlmanyazar Ingo Sienger’inyazıpçizdiğibu kitap, çocuklara rahatvekeyiflibirokumadeneyimisunuyor.
Çocuklarakeyifliokumalardilerken, herkese de mutlubirbayramdiliyorum.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum