Çocuklar için yeni tehlike: 'Momo'
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

Çocuklar için yeni tehlike: 'Momo'

11 Mart 2019 - 06:29

İnternette çocuklar için tehlike oluşturan ve ülkemizde de intiharlara neden olan ‘Mavi Balina’nın ardından şimdi de çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediği belirtilen ‘Momo’ isimli oyun aileler arasında tedirginlik yarattı. Sanal ortamda davet yoluyla yayılan oyunda şiddetli içerikli mesajlar, görseller ya da kendine zarar vermekle ilgili mesajlar yer alıyor.
Tehlikenin boyutunu gören Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,’Momo’ oyununa erişimin engellenmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) resmi başvuruda bulundu. 
Yaklaşık bir yıldır çeşitli ülkelerde görülen olay internette panik yaratırken, medyanın da ilgisiyle insanlar bu kötü niyetli şakayı çevresindekileri korkutmak, rahatsız ya da tehdit etmek amacıyla kullanmaya yöneliyor. Konunun önemine dikkat çekerek ebeveynleri uyaran, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel siber güvenlik şirketi KasperskyLab’in Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm, şunları söylüyor:
“İnternetsiz bir dünyayı bilmeyen ve sanal dünyayı çok hızlı tarayan çocukların ebeveynleri, bu tehdit karşısında ne yapacağını bilemiyor. Çocuklar daha yoğun bir şekilde arama ve paylaşım yaptığından bu tür içeriklere de ilk önce onlar maruz kalıyor.  Bu olayda amaç zararlı yazılım yaymak gibi gözükmese de ebeveynler olarak bizlerin çocuklarımızın internette neler yaptığını yakından takip etmemiz gerektiğini hatırlatması açısından önem taşıyor. Zararlı içerikler, siber tehditler ve bilinmeyen kaynaklardan gelen içeriklere karşı en iyi savunma çocuklarla açık diyalog kurmaktan geçiyor. Çocuğunuz kötü bir olay yaşamadan önce ona internet güvenliğinin temellerini anlatarak tehditlerle başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.  “

Nedenlerini anlatın
David Emm, ebeveynlere çocuklarını ‘Momo’dan korumak için de şu önerilerde bulunuyor:
•             Çocuklarınızla düzenli olarak konuşun. Onlara internette kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatın. Hangi sitelerin onlara uygun olmadığı konusunda anlaşın ve bunların nedenlerini anlamalarını sağlayın. İnternette kendilerini üzen bir olayla karşılaştıklarında güvendikleri bir yetişkine anlatabileceklerini bilmeleri gerekli.
•             Çocuğunuzun gerçekte tanımadığı kimseyle internet üzerinden arkadaş olmaması, kişi listelerine bilinmeyen numaralar eklememesi gerektiğini anladığından emin olun. İnternetteki kişiler her zaman gerçekten kim oldukları ve ne istedikleri konusunda dürüst olmayabilir.
•             Güvenlik ayarlarını etkinleştirin. Çocukların uygunsuz içerikler izlememesi için otomatik oynatma gibi ayarlar devre dışı bırakılmalı ve ebeveyn kontrolleri kurulmalıdır.
•             Sessize alma, engelleme ve rapor etme özelliklerinden yararlanın. Böylece onları zararlı çoğu içerikten korumuş olursunuz.
•             Tanımadığınız insanlara telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgilerinizi asla vermeyin.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum