Reklam
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

Bir Sevgililer Günü anketi

13 Şubat 2020 - 08:02

Genelde her yıl toplumsal bir histeri yaratan, bazılarımızın ise “Kapitalist sistemin alışverişi canlandırma oyunu” diyerek baktığımız 14 Şubat Sevgililer Günü yine geldi, çattı. 14 Şubat’a bir gün kala, son hazırlıklar yapılıyor, kılı kırk yararak hediyeler seçiliyor.
Peki ülkemizde sevgililer günü sizce nasıl karşılanıyor? 14 Şubat’a yaklaşırken NG Araştırma şirketi, online araştırma platformu www.benderimki.com sitesinde sevgililer günü ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri, 2391 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Araştırma sonuçlarına göz attığımızda sevgililer günü, toplumumuz tarafından oldukça ilgi görüyor. Her 10 kişiden 6’sı sevgililer gününü kutladığını belirtirken, 2’si bazen kutladığını belirtti. Kalan 2’si ise kutlamıyor.Sevgililer gününü kutlayan katılımcılara, bu günü kutlamalarındaki en önemli neden sorulduğunda %38’i sevdiklerini hissettirmek için olduğunu ifade ediyor. %17’si hediye alıp vermenin kendilerini mutlu ettiklerini belirtirken, %13’ü ise sevgilisinin veya eşinin beklentisi için kutladığını belirtti. Sevgili veya eş beklentisinden dolayı kutlayanlara daha detaylı bakıldığında her 10 kişiden 8’inin erkek olduğunu görülüyor. Bu da kadınların özel günlere verdiği önemi bir kez daha karşımıza çıkarıyor.
Çiçek ve takı ön planda
Erkeklerin hediye seçimlerinde çiçek ve takı ön plana çıkıyor. Her 10 erkekten 2’si çiçek alacağını ifade ederken, yaklaşık 2’si ise bu özel günde sevdiklerine takı alacaklarını belirtmiş. Hediye alma tercihlerini giyim üzerine kullananlar 3. sırada.Peki kadınların hediye alma konusundaki ilk tercihleri neler? Kadın katılımcıların %22’si sevgililerine veya eşlerine giysi alacaklarını belirtirken, saat alacaklarını belirtenlerin oranı ise %16. Parfüm de yüzde %14’lük oranıyla 3. sırada yer alıyor.
Araştırmaya katılan her 10 erkekten 3’ü hediye istemediklerini belirtirken, 2’si ise saat tercih etti. Bu tercihlerin ardından, parfüm ve tuttuğu takımın formasını isteyenler ağır basıyor.
Kadınlar tarafından en çok tercih edilen hediye takı. Kadınların %25’ü kendilerini en çok mutlu edecek hediyenin takı olduğunu ifade ederken, %16 ile çiçek 2. sırada geliyor. %9’luk oranlarıyla giysi ve tatil hediyeleri 3. sırayı paylaşıyor. Kadınların hediye istememe oranı ise %12.
Herkese sevip sevilecekleri, mutlu yıllar dileğiyle bitirelim yazımızı….
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum