Reklam
Reklam
Reklam
Fatma İnan

Fatma İnan

fatmaainn@gmail.com

"Anadolu'nun Kuşları"

05 Mart 2020 - 08:25

Tekfen, Türkiye’nin önde gelen holdingleri arasında yer alıyor bildiğiniz gibi. Aynı zamanda Tekfen Vakfı ile başta eğitim ve kültür alanları olmak üzere birçok başarılı projeye imza atıyor. 2019’da 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan vakfın desteğiyle yayınlanan ve üzerinde bulunduğumuz toprakların zengin biyoçeşitliliğini yansıtan “Anadolu’nun Çiçekleri”nin ardından, serisinin 2.’si olan “Anadolu’nun Kuşları” isimli kitap da yayınlandı.
Ödüllü doğa fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Fatih Orbay’ın yıllar içinde çektiği binlerce kare arasından seçilen birbirinden renkli fotoğraflarla hazırlanan 432 sayfalık kitapta Anadolu’nun semalarında yaşayan ya da göçen 310 kuş türüne ait 373 farklı fotoğraf yer alıyor.
“Doğaya ithaf edilen bir miras” olarak tanımlanan kitap, Anadolu kuşlarının ve yaşam alanlarının gelecek nesillere aktarılmasına katkı sunmayı hedefliyor. Dünyada kuş meraklılarınca kabul gören Clements Listesi sıralamasını takip eden ‘Anadolu’nun Kuşları’ kitabı, Türkçe ve İngilizce olarak Türkiye’de ve yurt dışında seçkin kitabevlerinde ve online olarak satışa sunuldu.

Kitabın tanıtımında konuşan Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi DoriKiss Kalafat “Tekfen Vakfı olarak Türkiye’nin doğal miraslarını yarınlara Türkçe bir kaynakla aktarmak bizler için çok önemli. Anadolu’nun Kuşları kitabıyla Anadolu’da yaşayan, üzerinden uçan veya göç eden ya da burada yuvalayan 310 kuş türünü ele alıyoruz. Anadolu’nun Kuşları kitabıyla yine Anadolu’nun zenginliğini, yarınlara aktarmayı hedefliyoruz” dedi.
Fatih Orbay ise “Bugün baktığımızda sadece İstanbul’da 3 bin 500 kuş türü olduğunu görüyoruz. Türkiye’de ise 10 bine yakın kuş türü var. Türkiye aynı zamanda 3 bitki coğrafyasının 3’ünün de bir arada bulunduğu dünyadaki tek ülke. Kısacası müthiş zenginliklere sahip fakat bu zenginliğinden çoğumuzun haberi yok. Bunu bu ülkede tanıtmak ve bu ülkede yaşayan insanlara anlatmak lazım. Anadolu’nun Kuşları kitabıyla da bunu yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Anadolu’nun zenginliğini ortaya koyan, aynı zamanda da bu zenginliği korumamız gerektiğini bir kez daha hatırlatan bir yayın “Anadolu’nun Kuşları.”
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum