Deniz suyu seviyesi 7 metre yükselirse
Emin Varol

Emin Varol

emnvarol@hotmail.com

Deniz suyu seviyesi 7 metre yükselirse

08 Şubat 2019 - 06:25

Küresel ısınma ve çevresel kirlilik sonucu, doğayı  geri dönülmez, çoğu kez telafisi mümkün olmayan şekilde bozuyor ve tahrip ediyoruz.

Öyle ki, konu ile ilgili geçtiğimiz aylarda evrensel düzeyde yayınlanan bir raporda küresel ısınmayla birlikte Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın, mevsim normallerinin ortalama 25 derece üzerine çıkmış  olduğuna, - 30’dan - 5 dereceye yükseldiğine işaret ediliyordu.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) geçtiğimiz aylarda sunduğu “Özel iklim raporu”, dünyayı yönetenleri ve hepimizi aslında dehşete düşürecek verileri barındıran bir rapor.

Raporda, küresel ısınmanın, 1.5 santigrat derecenin altında tutulması için iklim değişikliği ve küresel ısınma boyutunda konunun vahametinin altı çiziliyor, küresel ısınmanın 1.5 santigrat derecenin altında tutulabilmesi için derhal harekete geçilmesi çağrısı yapılıyordu.

IPCC’nin 33 sayfalık özel iklim raporunu incelemeyi sürdürdüğümüzde ürkütücü verilere ulaşıyoruz. Rapora göre 1.5 ile 2 derecelik ısınma sonucu iklim koşullarına bağlı göç ve sürgünler artacak.

Atmosferdeki ısınmanın sanayileşme öncesi düzeyi 1.5 dereceden fazla aşmaması için derhal harekete geçilmesi zorunluluğunun altı çizilen raporda, daha büyük bir ısınmanın hepimize ekolojik ve ekonomik bedelinin çok ağır olacağı uyarısı da var.

Dünyayı ve yaşadığımız çevreyi gözlemlediğimizde küresel ısınmanın geldiği boyutu bire bir görmemiz zaten mümkün.

İklim değişikliği şimdiden sert hava koşulları oluşturmaya, kutuplardaki buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi sonuçlarını doğurmaya başladı bile.

Grönland’daki buz tabakalarının oldukça hızlı şekilde erimeye devam ettiğini, buzulların 20. Yüzyıl ortalamasına göre yüzde 33 daha fazla eridiğini saptayan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü (Woods Hole Oceanographic  Institution) araştırmacıları, gelinen noktanın vahametini gözler önüne seriyor.

Yaptığı araştırma sonuçları “Nature” dergisinde yayınlanan konunun uzmanlarından Sarah Das, Grönland’daki büyük buz tabakalarının bu hızla erimeye devam etmesi halinde deniz suyu seviyelerinin 7 metre kadar yükselebileceğini ortaya koyuyor.

Aynı rapor, Dünya’da kıyılara yakın yerde bulunan 1O büyük kentten 8’inin yükselen deniz suyu seviyesinden etkilenebileceğine vurgu yapıyor.

Atmosferdeki ortalama ısı günümüze kadar 1 santigrat derece arttı, 1,5 derecelik sınıra 2030 yılında ulaşılacak. Önümüzdeki yıllar insanlık tarihi açısından en hayati dönem olacak.

“Ayağımızı basabileceğimiz sağlıklı ve temiz bir evrenin sağlanarak devamı için; 2050’ye kadar küresel karbondioksit emisyonları yüzde 45 azaltılmalı, enerji ürünlerinden biyoyakıta ağırlık verilmeli, yenilenebilir enerji, elektrik üretiminin yüzde 85’ini oluşturmalı, kömürün enerji üretimindeki payı sıfıra yakına indirilmeli, 2050 yılına kadar da sıfır küresel emisyon sağlanmalıdır” tespitinin altını çiziyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum