Bir kitap: "Bir Yıldız Dökümü"
Emin Varol

Emin Varol

emnvarol@hotmail.com

Bir kitap: "Bir Yıldız Dökümü"

27 Nisan 2019 - 06:30

Yeni bir kitabı, "Bir Yıldız Dökümü"nü tanıtırken, bu duygu yüklü şiirlerin yazarı yıldız Aktaş'an söz etmek istiyorum.
Kitabın yazarı Yıldız Aktaş'ın duyguyla yoğurulmuş dizelerle dolu ilk şiir kitabı "Bir Yıldız Dökümü" artık kitapçılarda.
Kitabın önsözünü yazan gazeteci yazar şair can dostum Okan Yüksel şöyle diyor Yıldız Aktaş'ı tanıtırken:
"Bazı ressamlar güneşi sarı bir noktaya çevirir diyor Picasso" ve ekliyor; "Bazı ressamlar da sarı bir noktayı güneşe..."
Şiir sözcüklerle yazılır. Bazı şairler şiirlerinde sözcükleri öldürürler, bazı şairler de sözcükleri şiirlerinde ölümsüzleştirirler...
"Sanki ölümsüz bir zulüm" diye haykıran Yıldız Aktaş, şiirlerinde sözcükleri ölümsüzleştirmeyi gerçekleştirenlerden.
O sözcükleri ölümsüzleştirirken, sadece duymuyor, duyurmuyor, şiirlerinde ölüme dair sözcükleri bile yaşatmasını biliyor, mısraları yağıyor üstüne/Ölüm üşüyor"
Ülke sorunlarıyla yakından ilgili, milli duyarlılıklarını ifade edebileceği siyasi çalışmalar içinde de  bulunan, milli duyarlılıkları son derece yoğun, ülke sevdasıyla yoğurulmuş olan kitabın yazarı dostum, arkadaşım, kardeşim Yıldız aktaş'ın ilk şiir kitabı "Bir Yıldız Dökümü".
Şöyle diyor Yıldız aktaş, İzmir aşkıyla yüklü dizelerinde:
"Canım hüzne boğuluyor,
gözlerim denize...
ahh İzmir !
durup dinlendiğim
susup dinlediğim
gökyüzünde kanat çırpan özgürlüğüm
çocukluğum, aşklarım, şiirlerim
sevgilim İzmir".
Ve ben de diyorum ki;
Yıldız  Aktaş, "Yangınlardayım kahretsin" diye seslenirken, derya gibi bir sevdanın gücünü sunuyor... Şiirlerini sadece dizelerle değil, tümüyle okutturmayı da başarıyor.
Şiirin ne oldluğunu anlayan ve anlatan bir şair bugünden yarınlara kalacak şiirler yaratıyor, sözcükleri dizeleştiriyor.
Şiirin hoşluğunu ve güzelliğini ses bayrağı gibi doruklara tırmandırmak için söylüyor, yazıyor... Sevdanın, sevmenin, söz söyleme sanatının ustası olma yolunda.
Yazın hayatında yolun açık olsun Yıldız aktaş, nice kitaplara...
 
 
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum