Anız yakılması toprağın düşmanı
Emin Varol

Emin Varol

emnvarol@hotmail.com

Anız yakılması toprağın düşmanı

06 Ekim 2018 - 06:03

Toprak, tarım ve beslenme, insan yaşamının ana kaynağı, "Olmazsa olmaz"ı.
   Toprağımızı korumak zorundayız. Toprağı korumada özen göstereceğimiz konulardan birisi de anız yakılmasını önlemek. Uzmanlar, anız yakılması nedeniyle ülkemizde binlerce hektar alanın yok olduğunu belirtiyor.
   Eğer sürdürülebilir ve yönetilebilir bir tarım hedefimiz varsa, tarım yapılan arazilerde telafi edilemez değişiklikleri önlemek zorundayız.
   Birçok cezai yaptırım ve alınan önleyici tedbirlere rağmen her yıl dünyada 12 milyon hektar verimli toprak, yani 20 milyon ton tahılın üretilebileceği alan, anız yakılması nedeniyle yok olmakta. Ülkemizde ise verilen idari para cezaları dekar başına beş katına kadar çıkabilmesine rağmen bu rakamın da anız yakılmasını önlemede caydırıcı olmadığını görüyoruz.
   Tarımla uğraşanlara bu yöntem kolaylık olarak geliyor belki ama anız yakmak hem toprağa yararlı mikroorganizmaları yok ediyor, hem de tarlaya geri dönüşü olmayan zararlar veriyor.
   Dünyada tarımla yaşamını sürdürmek zorunda olan insan sayısı yaklaşık 1.5 milyar. Tarım-gıda tedarik zincirini oluşturan tüm aktörler, daha az kullanarak daha çok üretmek, ekilebilir olan alanlarımızı daha iyi değerlendirmek, aynı alandan besin değeri yüksek ve daha fazla ürün elde etmek zorunda.
   Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri, "Sürdürülebilir tarım kaynaklarının yenilenebilir ve çok çeşitli olması, uzun vadeli istikrar ve verimin hedeflenmesi ile mümkün olduğuna, Avrupa'da sürdürülebilir tarım ve tarımsal mekanizasyonlar sayesinde anız yangınlarının en aza indirildiğine işaret ediyorlar.
   Aynı uzmanlar,  "Her yıl dünya çapında 12 milyon hektar verimli tarım toprağının anız yakılması nedeniyle kaybedildiğini, ülkemizde ise en fazla arpa, buğday, mısır anızlarının yakıldığına işaret eden aynı uzmanlar, konunun farklı platformlarda ele alınmasının ve üretici eğitimine yönelik tüm kesimlerin görev alacağı bir sistem oluşturulmasının, sorunun çözümüne katkı sağlayacağının altını çiziyor.
   Tarım topraklarımızı korumada anız yakılmasının önlenmesi hayati önem taşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum