Reklam
Reklam
Reklam
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Tarım ancak gençlerle yükselir…

16 Ocak 2020 - 07:38

Cahil toplumların, gelişemeyen toplumların en büyük sorununun okumamak, araştırmamak, düşünmemek, yorumlamamak ve ifade etmemek olduğuna inanıyorum.
Düşünce üretemeyen ve ürettiği düşünceyi savunamayan kişiler ülkeler için sorun oluşturuyor. Genişleyemeyen, sığ kalan ve devamlı kendini tekrarlayan bir yapıda yuvarlak çizip duruyor bu tarz ülkeler.
Tarım ve gıda sektörü de gençleri daha çok ve daha güçlü olarak görmek istediğimiz sektörler. Dünya güvenli ve adil gıdaya doğru evriliyor. Yönetenlerin; gıdaya hakim olan ve tarımı iyi yöneten ülkeler olduğunu hiç unutmayalım. Dünya savaşlarının bile çıkmasına neden olan ilk 5 neden arasında tarım ve gıda ürünleri ilk sıraları aldığı artık bir gerçek. 
Anadolu da dünyanın en verimli en büyük topraklarına sahip.  Zengin genetik kaynakları,  çok özel yerel çeşitleri, verimli toprağı, güzel iklimi ile tüm dünyanın gözbebeği. Dünyadaki önemli ülkeler ya topraklarının yetersizliğinden ya iklimlerinin uygun olmamasından ya genetik kaynaklarının yetersizliğinden ya da nüfusunun özellikle de genç nüfusunun eksikliğinden dolayı tarım ve gıda da üretimde sıkıntılar yaşıyorlar.
Genç nüfusu çok fazla olan bir ülkede yaşıyoruz. Enerjisi yüksek, beyni almaya muhtaç, çalışkan, istekli, okuyan, düşünen ve yorumlayan gençlerimizin varlığı ülkemiz adına çok önemli. Gençlerimizin önünün açılmasını ve onlara imkanlar sağlanmasını savunan birisiyim. Yani benim de bütün ümidim gençlikte. Aydınlık bireyler olarak ülkelerine, dünyaya ve tabii ki de kendilerine bir şeyler yapmak istiyorlarsa bilimin ışığında yol almaları gereklidir.
Günümüz Türkiye’sinde tarıma gıdaya önem veren ve ülkemiz için gerçekten çıkış noktası olacağını düşünen gayretli kurumlar mevcut. Bu kurumlar güçlü Türkiye için gerekli eforu göstererek tarım ve gıda sektörünü güçlendirme adına çok çalışıyorlar. Bunlardan biri de İzmir Ticaret Borsası.
İzmir Ticaret Borsası geliştirdiği ve yürüttüğü projeler ile, sektörün tüm paydaşlarına desteği ile, yerele ve üreticiye verdiği destekler ile ve tabii ki de gençlere el vermesi ile sektörün ülkemizdeki en önemli saç ayaklarından biri pozisyonunda. Bir asırı aşkın geçmişi, dillere destan binası ve kadın başkanı da destekleyici güçleri arasında.
İzmir Ticaret Borsası, Yönetim Kurulu Başkanı sayın Işınsu Kestelli ve ekibi ile geçmişten geleceğe tarımın umudu olmaya devam ediyor.
Aydınlık yarınlarımızın geleceği olan gençlerin yapmaları gereken en önemli işlerin başında okumak, düşünmek, yorumlamak ve ifade etmek geldiğini söylemiştim. İzmir Ticaret Borsası da gençleri bu amaçla teşvik etmeye çalışıyor. İzmir Ticaret Borsasının geleneksel hale gelen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” isimli Proje Fikri Yarışmasının 4. Sünün başvuruları yeni bitti. Her yıl katlanarak artan başvuru sayısına bir yenisi eklendi ve bu yıl başvuru sayısında yeni bir rekor kırıldı.
Rekor kelimesi kulağa hoş geliyor. Bu rekordan birkaç anlam çıkarabiliriz.
Birincisi; İTB bunun duyurusunu iyi yapmış, ülke genelindeki sektör ile ilgili gençlere ulaştırabilmiş ve onlara beklentisini iyi aktarmış. Gençlere ulaşmak başlı başına bir başarı.  Bu aslında, asırlık İTB’nin değişen ve gelişen dünyayı iyi takip ettiğinin ve gelişen koşulları da iyi kullandığının bir göstergesi.  
Günümüzde tarım ve gıda için sosyal medya ve dijital kimlik artık olmazsa olmazlar arasında. Dünyada artık üst düzey şirketler, önemli kurumlar hatta ülkeler bile büyük topluluklar inşa etmenin uzun vadeli marka sadakati yarattığının farkındalar. Hiçbir şeyin güçlü toplulukları kişiden ve canlı etkileşimlerden daha iyi yönlendiremeyeceği bir gerçek artık. Bence; İzmir Ticaret Borsası da bu durumu iyi etüt edip farkına varanlardan ve tabii ki de iyi kullananlardan.
İkincisi; tarım ve gıda her an ilerliyorken, üreticilerin, firmaların, özellikle ülkemizdeki üniversite öğrencilerinin gelişmeleri ve tarımsal trendleri daha yakından takip ettiğinin bir göstergesi.
Üçüncüsü ve bence de en önemlisi; gençlerin bir fikir üretmesi, üretebilmesi ve bunu ifade edebilmesi. Boş durmaktansa bir şeyler üretmeye çalışması. Aydınlık ülkelere baktığımızda hep üretim görüyoruz. Üretim; okumanın, düşünmenin, yorumlamanın ve ifade etmenin sonucudur. Kendini ve düşüncesini düzgünce ifade eden gençlerin sayısının her geçen gün arttığını görmek çok sevindirici.
Tebrikler gençlere bu fırsatı veren İzmir Ticaret Borsası,
Tebrikler bu fırsatı iyi değerlendirip rekor sayıda başvuru yapan gençler.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test