Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Oyun artık 'İçocuklar'ın istediği gibi oynanacak

13 Şubat 2020 - 07:57

Z kuşağı çocukları 2020 yılında tüketicilerin neredeyse yarısını oluşturuyor.
Z kuşağı çocukları ile pek çok kavram hayatımıza girdi. Selfie, akıllı uygulamalar, sosyal medya, bulut kavramı, teknoloji bağımlı çocuklar ve benim tabirim ile “İçocuk” lar hayatın içinde ve onlar hayatı yönlendiriyor.
Her an yeni bir trend hayatın içine dahil oluyor. Ancak hala daha ne olursa olsun gıda trendleri yaşam için çok önemli. Gıda trendleri ile içocuklar artık iç içe. Tarım ve gıda endüstrisi artık içocukların pazarlamadaki önemini kabul etmiş durumda. Ve hatta tarım ve gıda sektörü de yeniçağa adapte olmuş bu çocukların sunduğu muazzam fırsatların ve zorlukların farkında olarak hareket etmeye çalışıyor.
İçocuklar yemek kültürü ile iç içe. Yiyeceklerin sağlıklı ve uzun yaşamı nasıl etkilediğinin çok farkındalar. Ancak bu içocukların da kendilerince bir satın alama modelleri var. Bölgelere göre değişmekle birlikte harcama eğilimleri de çok özel. Gıda harcaması içocukların neredeyse harcamalarının dörtte birine denk geliyor.
Organik ve GDO’suz yiyecek ve içeceklerin tüketim oranı içocuklar da çok yüksek. Özgünlük, tazelik ve saflık bekliyorlar. Her ne kadar ebeveynleri bu özelliklerini tam olarak fark edemese de hayvan refahı, adil ticaret, sürdürülebilirlik, etik kurallar, çevresel konular ve adil ve güvenilir gıda onları tanımlayan önemli özellikleri.
Pizza ve hamburger yıllara ve gelişmelere meydan okumayı başarabilmişse de lise sonrasında bitki bazlı gıdaları tüketimleri iki katına çıkıyor.
Gıdada da giyimde olduğu gibi farklı kombinasyonları seviyorlar. Bunu bir tarz olarak yaşamlarına dahil ediyorlar.
İlginç bir şekilde aşkta maceradan uzaklaşırken yemekte maceraya yöneliyorlar. Yemekte eğlence ve lezzet vazgeçilmezleri arasında. Baharat mutfaklarında önemli yer tutuyor.
Dışarıdaki yemeklerinde iyi fırsatlar onlar için önemlidir. “İyi gıda iyi para” içocuklar için önemli.
İçocuklar mutfağı da seviyor, yemek yapmayı da. İyi yemek yapmak için çaba harcamaktan çekinmiyorlar. Tek başlarına yemek yemekten de sıkılmıyorlar. Ancak sanıyorum yine de günün önemli öğünü olarak akşam yemeğinde yanlarında sevdiklerini istiyorlar.
YouTube ve diğer çevrim içi kaynakları iyi takip ederek iyi yemek yapma becerilerini de geliştiriyorlar.
Sanal dünyaya bağımlı olan İçocuklar her an bağlantı halindedirler. Yolda, okulda, işte, otobüs beklerken, yemek yerken, tuvalette… her yerde.
İnternetsiz bir hayat onlar için gıdasız bir hayata benziyor. Her ne kadar konuşmadan önce parmakları ile tableti kullanmayı öğrenen ve beceren bu içocuklar topluluk duygusunu da bir şekilde kaybetmiyorlar.
Değerlerini paylaşıyor ve bu değerlerini kendi kişisel markalarına dahil etmelerine yardımcı olabilecek başkaları ile etkileşime girmeyi seviyorlar.
Görsellik onlar için önemli. Hatta; hızlıca anlaşmak ve kendilerini ifade etmek için yazıdan daha önemli. Hikaye onlar için olmazsa olmaz. Hikayeyi yaşamlarının içinde her anına sokabilirler. Geniş kitlelerle temasta olmak onlar için önemli. Ne kadar çok çevre o kadar çok güç demek olduğunu çok iyi biliyorlar.
 
İçocuklardan kısaca bahsettikten sonra artık günümüzde tarım ve gıda sektörünün içocukları etkilemesi gerektiğinin farkına varması gerekiyor. İçocukların ve onların isteklerinin olmadığı hiçbir şey günümüzde yaşayamaz.
 
Oyun artık içocukların istediği gibi oynanmak zorunda. İçocuklardan oluşan topluluklar ve onların hayata bakışları markaları şaha kaldırmak için gerekli ateşleyici güç.
 
İçocuklar artık çok yakın bir zamanda politika kararlarını da verme pozisyonunda olacaklar.
Böylece tarım, gıda ve politika tamamen içocukların eline geçecek.
 
Türk tarımı ve gıda sektörü, Türk politikası dilerim geç olmadan İçocukların farkına varabilir.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
test