Orman yangınlarının en önemli nedeni insanlar..
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Orman yangınlarının en önemli nedeni insanlar..

05 Temmuz 2019 - 06:30

Volkanik patlama, yıldırım düşmesi, aşırı sıcaktan kuru otların yanmaya başlaması ile çıkan yangınlar bahane, orman yangınlarının en önemli nedeni insanlar ise şahane!
Asıl sorun insanların çıkardığı yangınlar. İnsan kaynaklı orman yangınlarının nedeni ise rant. Rant günümüz dünyasının en önemli sorunları arasında maalesef. Rantın etkilediği en önemli sorunların başında da ormanlar geliyor. Bu tabii ki bana göre. Bazılarının deyimi ile “Olan üç tanecik ağaç, bir avuç toprak parçası”.
Son birkaç gündür sosyal medyada ve haberlerde son dakika haberi olarak hep yangın haberi var. Bir çırpıda internetten görebildiklerim; İzmir’de Dikili ve Mendereste, Muğla’da Milas ve Datça’da, Antalya’da Serik’de, Mersin’de Silifke ve Mut’ta. Ege ve Akdeniz Bölgesi kıyı şeridi. Ülkenin en popüler yazlık bölgesi.
Rant, kundaklamak, anız yakımından, mangaldan, cam kırıklarından, sigaradan, yanlışlıkla vb. gibi uzayıp gidiyor orman yangınlarının nedenleri.
Bizse her yıl çareler arıyoruz orman yangınlarının önüne geçmek için. Ama nafile çünkü ana sorun insan.
Özellikle turistik yerlerde olan şaibeli orman yangınlarının boşalttığı alanlara kısa bir süre içerisinde oteller, siteler dikiliveriyor.
Bu arada sanmayın ki bu sadece bizim ülkemizde. Pek çok ülkede rant ve ranta dayalı şaibeli orman yangınları olmuş ve olmaya da devam ediyor.
Kimse düşünmüyor; bu ormanlar geleceğimiz, bu ormanlar bizim çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği. Para gelip geçici; bir gün kazanmasan başka bir gün kazanırsın ancak orman yok oldu mu telafisi maalesef çok zor.
Yangınları sırf ağaçların yok olması diye düşünmemek lazım. O alandaki mikroorganizmalar, minik canlılar, bitki örtüsü, yaban hayvanları, umutlar, gelecek, doğa ana…
Bir de o yangında yok olmuş arazide veya bina yapmak için kesilmiş arazide yapılan evleri alanlar, yapılan otellerde krallar gibi kalanlar, bu ev ve otellerden para kazananlar var. Bunlar da hiç hata yok mu diye düşünmeden edemiyor insan.
Hep söylediğim gibi “Doğa ana kendinden izinsiz alınanı mutlaka bir gün geri alır” …
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum