İyi tarım, iyi yemek, iyi insan
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

İyi tarım, iyi yemek, iyi insan

25 Mayıs 2019 - 06:25

Aklınıza gelen her şeyin bir gün eskimiş bir hal alacağını düşünemeyen kimse yoktur sanırım. Ama bir sektör grubu var ki o hep var olmuş ve var olmaya da devam edecektir. Tarım ve Gıda…

Tarımın yaklaşık 14.000 yıl önce başladığı bilinmektedir. 14 bin yıldır var olan tarım ve gıdanın gelecekte de var olacağına hepimizin inancı tamdır sanırım. Hatta abartıp en az bir 14 bin yıl daha olacağı üzerine bahse girilebiliriz.

Şunu bir düşünün, dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Bu sınırsızca artan insan nüfusu gıda beklemekte. Bu demek oluyor ki küresel nüfusun büyümesi tarımsal verimliliğin artmasına bağlı.

Küresel nüfus büyüdükçe de gelişmiş tarımsal üretime ihtiyaç duyulmakta. Bu da tarım ve gıda için uzun vadeli bir talep tetikleyicisidir.

Kadim geçmişten uzay geleceğine tarım ve gıdaya yatırım yapmak hep kazandıran bir yatırım olarak karşımıza çıkar. Bu aşamada devamlı ve istikrarlı talep, gelişen teknolojilerden yararlanma, zamana hep direnen bir istek, ciddi getirili alet makine ve ekipman gibi yan sektörler ve tabii ki para kazanma…

Her şeyi böyle güzel güzel anlatırken süreçte birden karşımıza çıkan, dünya ananın kaynaklarının tükenme yolunda ilerlemesi, biz insanlar tarafından sürekli kirletilen ve hunharca harcanan bir doğa ana, gelişmelerin de etkileri ile sürekli değişme periyodunda olan bir iklim ve tabii ki tarım ve gıdanın da bu etmenlerden ciddi bir şekilde etkilenmesi.

İşte bu aşamada ben ve arkadaşlarım diyoruz ki, “Bir masa etrafında iyi tarım, iyi ürün, iyi marka, iyi insanlar, iyi yemek ve iyi sohbet için bir araya gelmeye devam ediyoruz.”  Tarım ve gıda için her konuya değiniyor, özgürce sohbet ediyor, topraktan mideye zincirin halkalarını tek tek bir araya getiriyoruz.

Geleceğin iyi tarımda, güçlü ekonominin tarım sanayinde, sağlıklı insanların iyi yemekte, huzurlu insanın iyi sohbette olacağına inanarak bütün bunları bir araya getirmeye çalışıyoruz.

Bu düşünceler altında tarımla ilgisi olmayan arkadaşlarıma da bir iki soru sormak istedim ve burada yazacağımdan bahsetmeden başladım sorularıma:

-          İyi tarım ne demek: “zararsız tarım demek”, kime zararsız : “bana”

-          İyi ürün ne demek: “zararsız gıda demek” , kime zararsız : “bana”

-          İyi insan ne demek: “zararsız kişi demek” , kime zararsız : “bana”

-          İyi sohbet ne demek: “sohbetten zevk almak demek”, kimin zevk alması : “benim”

Tabii ki cevaplar sohbetle biraz zorlanarak alınan cevaplar. Ancak yine de kimse insan içinde açıkça dile getiremese de, inanın sonuç herkes için aynı. Bu nedenle de aslında tüm insanoğlu aynı çıkar doğrultusunda hareket ediyor ve ister istemez bir çıkar birlikteliği çıkıyor ortaya:

İyi ve sağlıklı yaşam…

YORUMLAR

  • 0 Yorum