Gıdada kendi kendimize yetemiyoruz!
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Gıdada kendi kendimize yetemiyoruz!

07 Mart 2019 - 06:25

Tarihe baktığımızda tarım sektörünün ülkemiz için en büyük iş kaynağı olduğunu açık bir şekilde görüyoruz.
Tarım sektörü ülkemizde zaman içinde büyümüş olsa da, bu büyüme sanayi ve hizmet sektörlerinkinden çok daha yavaş bir şekilde gerçekleşmiştir.
Çiftçilerin modern teknikleri benimsemede yavaş olmaları, toprak ve su kaynaklarının yetersiz ve yanlış bir şekilde yönetiliyor olması ve yanlış tarım politikaları,  sektörün ilerleyememesindeki nedenlerden birkaçı olarak önümüze çıkmaktadır.
Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye son birkaç yıla kadar dünyada gıda konusunda kendi kendine yeterli olan birkaç ülkeden biri olarak sıralamadaki yerini korumuştu.
Dünyaya nam salmış verimli topraklar, mitolojik devirlerden beri dillere destan iklim, biz insanlara rağmen bitmeyen su kaynakları, çok geniş ürün yelpazesi, ülkemizin dünyanın en önemli ticaret yolları üzerinde bulunması ve tabii ki dünyanın beden gücü en ağır işlerinden biri olan tarım faaliyetlerini başarı ile yürüten çalışkan çiftçilerimiz ve sonuç başarılı bir tarım sektörü.
Bütün bu özellikleri Türkiye'nin, dünyanın en büyük tarımsal ürün üreticilerinden ve bölgesinin de en büyük ihracatçılarından olmasını sağlamıştır. 
Ancak şu günlere baktığımızda çiftçiliğin ülkemizde hala daha bir aile işletmesi durumunda olduğunu görüyoruz. Gençlerin çoğunluğu büyük şehirlere göç etmiş durumda. Gençleri büyük şehirlere kaptıran köylerde ise büyüklerimiz tarımın sürdürülebilirliğini ellerinden geldiğince sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle de çiftçilik hala daha pek çok yerde geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır.
Bu kısa durum değerlendirmesinden sonra dünya ticaretine baktığımızda hala daha tarım ve gıda ürünlerinin ülkemizin ticaret dengesini güçlendiren bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.
Ülkemizin tarımsal kaynakları çok geniş ve daha da genişlemeye müsaittir. Ancak bu potansiyeli en üst düzeye çıkarmak ve verimliliği arttırmak bizlerin elinde. İşte bu aşamada yapısal reformlar, kalkınma projeleri, sağlam ve uzun vadeli bir tarım politikası önem arz etmektedir.
Tabii ki yerli ürüne ve yerele ağırlık vermek, ham madde tedarikçiliğinden çıkıp tarım sanayisine yönelmek, araştırmak, teknolojiyi sıkı sıkı takip etmek, çalışmak ve birbirimize güvenmek…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum