Gıda enflasyonu ile televizyon kanalları karşı karşıya  
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Gıda enflasyonu ile televizyon kanalları karşı karşıya  

06 Şubat 2019 - 06:27

Son bir kaç gündür gazete manşetlerinin, twitter – instagram – youtube kısaca sosyal medya fenomenlerinin ve tabii ki halkın sıkça dile getirdiği şu gıda eflasyonu, ülke ekonomisini, ülke gündemini ne kadar da çok etkiliyormuş…
Gıda enflasyonu, halkın konuşmalarından çıkıp artık her ortama girmiş durumda. İşte bu aşamada merak ediyorum, 'TV'de dile getiriliyor mudur ?' diye.
Ve benim gibi biri bile bu merakla izleyiveriyor; Çukur, Söz, Vuslat ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın son bölümlerini.
Merakla dinliyor haberleri ve futbol, Fenerbahçe, Liverpool, Ebru Gündeş, Somer Sivrioğlu, Melis Birkan, Didem Kınalı ve Talat Bulut haberleri dinlemekten gıda enflasyonuna yer bile kalmadığını görüyor.
Oysa ki, sokaktaki durum TV kanallarından biraz farklı…
Yılın ilk enflasyon rakamı açıklandı. TÜİK verilerine göre; TÜFE, 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,06, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1.06 artmış, yıllık TÜFE 20.35 olurken on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 17.16 artış gerçekleşmiş durumda.
Aylık en yüksek artış yüzde 6.43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olmuş, gıda enflasyonu yıllık bazda yüzde 30.97'ye ulaşmışken giyim ve ayakkabı grubu ise yüzde 7.95 ile en çok düşüş gösteren grup oluvermiş.
Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı, yüzde 87,87 ile çarliston biberde. TÜİK verilerine göre, çarliston biber yanında ocak ayında fiyatı en çok artan diğer ürünler; % 80,94 ile patlıcan, % 67,63 ile ıspanak, % 63,84 ile sivri biber, % 53,31 ile taze fasulye, % 44,31 ile salatalık, yüzde 38,75 ile domates, % 36,03 ile havuç, % 28,41 ile kabak…
Enflasyon olayının farkında olan çevreler “Gıda fiyatlarında son 16 yılın en yüksek artışı yaşanırken, fiyatı en çok artan ürünler sıralamasında ilk 9 sırada yaş sebze ve meyve ürünleri yer aldı.” diyor.
Şimdi gelelim bazı önemli noktalara. Verilere göre biber, patlıcan, ıspanak, taze fasulye, salatalık, domates, havuç ve kabak fayatlarında artı görülürken giyim, ayakkabı gibi gruplarda da düşüşler var. Bu ne demek ? Yani biz insanlar yaşamak için beslenmek zorundayız. Dünyada açlık üst seviyelere çıkmışken, adil ve güvenilir gıda sorunu patlamışken, bizim gibi dillere destan Anadolu topraklarında yaşayan insanlar hala tarıma gıdaya yeterli önemi vermiyoruz. Düşünün hepimiz giysimizden, ayakkabımızdan, arabamızdan gezmemizden kısabiliriz ancak beslenmemizden kısamayız.
Depo baskınları ile, ithal ürün ile gıda enflasyonunun önü kesilmez. Tarımda ve gıdada iyi bir izlenebilirlikle gerçekçi fiyat kontrolleri sağlanabilir. Yoksa gidip markette fiyat kontrolü ile sorun çözülmez.Girdi fiyatları bu kadar yüksekken, topraktan mutfağa her aşama sıkıntı içindeyken ithalat ile sorun çözülemez.
Ülkemizin ekonomik ve siyasi olarak güçlü olabilmesi için tarım ve gıdada güçlü olması lazım. Bunun için de tarım ve gıda politikasını çok iyi belirleyip, tarımsal sanayiye acil olarak yönelmemiz gereklidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum