Geldi gelecek derken alışık olduğumuz bir yağmurla gelip geçti
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Geldi gelecek derken alışık olduğumuz bir yağmurla gelip geçti

03 Ekim 2018 - 05:34

 Birkaç gün önce yüzyılda bir gerçekleşme ihtimali olan bir tropik fırtına olan (Medicane) ‘Kırbaç’ Kasırgası’nın 30 Eylül 2018 Pazar günü ve 01 Ekim 2018 Pazartesi günü Ege Bölgesi kıyılarını vurmasının beklendiği özel anları yaşadık. Neyse ki şimdilik şanslı çıktık ve  kasırga son gece yön değiştirdi. Sanıyorum korktuklarımız bir süre daha başımıza gelmeyecek gibi görünüyor. Fırtınanın komşumuz Yunanistan'da verdiği hasarı gördüğümüzde ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha anlıyoruz.
Burada düşünmemiz gerekli bazı konular var.
Olumlu olarak görebileceğimiz taraf; böyle yıkıcı bir doğa olayının hem tüm resmi birimlerce (en azından İzmir'de) ciddiye alınması hem de birçok kanaldan halkın da uyarılmış olması.
Peki ya bu felaketi yaşasaydık.
İşte o zaman gerçekten ne kadar hazırlıklıyız görecektik. Sevinelim mi üzülelim mi bilemediğim konu böyle bir felaketi yaşamamız durumunda ne kadar hazırlıklı olup olmadığımızı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.
Ya böyle bir felaket olması durumuna karşın, evsiz barksız sokak hayvanları, ya nüfusu katlanarak artan bir ülke olan bizi doyuran tarım alanları, ya meralarda otlatılan hayvanlarımız, ne olacaklardı, bunlar hiç düşünüldü mü?
Aşırı yağışın tarım ürünlerindeki kalite zararı ve verim kaybı ve bu kayıplar nedeni ile de üreticimizin zararını tahmin edebilir misiniz? Bu kayıpların ülke gelirine etkisi de cabası.
Aklıma gelmişken; ülkemizde kuraklık hat safhadayken, barajlarımız neredeyse boşalmış durumdayken toprağa düşen bunca yağmur suyunu kontrol edip biriktirebiliyor muyuz?
Bu toprağa düşen aşırı yağışlar alt yapı yetersizliğinden dolayı sokaklarda seller oluşturup, zemin katları basıp, dereleri taşırıp, can kayıplarının oluşmasına bile neden olmuyor mu?
Cevabını görebildiklerimizi sayabilirken ve cevabını bilemediklerimiz saymakla bitmiyor.
Biz sevinelim fırtına bizi teğet geçti diye. Sevinelim ve bu asıl sorunları düşünmeyelim. Varsın atlattık fırtınayı diyelim ve kara kara bulutlarla, hafiften çıkan gökkuşağı ile fotoğraf paylaşalım.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum