Bahar, sonu olmayan yolculuktur
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Bahar, sonu olmayan yolculuktur

04 Nisan 2019 - 06:14

Anadolu’da, bahar havası iyice kendini hissettirmeye başlamış durumda.  Özlemle baharı bekleyen doğa, her köşede ayrı bir tat, ayrı bir renk ile bizlerin yolunu bekler durur. Biz buradayız, bizi önemseyin, bize değer verin diyen doğa; renkleri, tatları ve kokuları ile kendini bariz bir şekilde bizlere gösterir.
Bu bahar havası insanı içine alır, sürükler peşinden diyar diyar. Baharın getirdiği aydınlık ve enerji ile insanın psikolojisi de düzeliverir. Kendine güveni gelir, kendine bakmaya başlar, moraller tavan olur, havada aşk kokuları yayılır.
Bahar ile birlikte uyuyan doğa ana uyanır. Bildiğiniz gibi doğa ana ölümsüzdür “tabii ki biz insanlar yok edene kadar”. Eğer onun yapısını bozmazsak her yıl yeniden uyanmaya devam eder. Atar üstünden karanlığı, durağanlığı ve ölümü; kendine gelir, serpilir, uyanır ve hatırlar. Hatırlar aydınlığı, mutluluğu ve umudu.
Papatyalar açmaya, kuşlar cıvıl cıvıl uçmaya, kediler birbirlerinin peşinden koşuşturmaya, balıklar su üstünde zıplamaya, pamuk bulutlar havada süzülmeye, ılık rüzgarlar esmeye ve insanlar da aşık olmaya başlar.
Aşk da yeniden bir başlangıç yeniden bir doğuş değil midir zaten?
Mükemmel bir ahenkle döngüsünü sürdüren doğa, üzerinde barındırdığı her noktası ile bizlere farklı anlamlar ve duygular iletir. Sembollerini öyle güzel yerleştirir ve bizlerin anlamasını sağlar ki!
Renk cümbüşü ile tat cümbüşünün birbirini kucakladığı baharın ilk günlerinden itibaren, canlılığı da yaymaya başlar.
Ancak bu aşamada doğa ana ve tarımın sürdürülebilirliği kadar önemli bir nokta da o bölgedeki halkın  ekonomik ve kültürel yönden varlığını devam ettirmesidir.
Doğa ve insan varlığını birlikte devam ettirmek zorundadır.
Doğa, toprak, ağaç, tohum; tarihin kadim günlerinden beri Türk Milleti için hep önemli olduğu bilinmektedir. Önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları ise doğunun felsefesi ile batı'nın bilimini alarak “Bilgelik”in merkezi haline gelmiş durumdadır.
Kültürleri harmanlayan Anadolu, geçmişten gelen bu mirasını mükemmel bir uyumla birleştirerek yoluna devam etmektedir. Doğanın gizemleri ise günümüz koşullarına da ayak uydurarak karşımıza devamlı çıkmaktadır.
Tohum; uyku halinden uyanışı ve yeniden dirilişi mükemmel bir şekilde tasvirler. Tohumla; ölüm ve doğumun devamlılığı gün yüzüne çıkar. Her doğumla, temizlenerek ve arınarak en masum haliyle yeni yaşamına başlar. Tohum yeniden doğar ve çimlenir. Kollarını iki yana açarak özünü kaybetmeden ışığa doğru yükselmeye devam eder. Ulaşamayacağını bildiği halde, topraktan güneşe doğru sonu olmayan yolculuk devamlı yapılır durur.
Bahar böyledir. Sonu olmayan yolculuktur. Bilirsin, çabalarsın, şansını zorlarsın ama bu sonsuz bir döngüdür.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum