Arka bahçenizdeki bitki sizi öldürebilir
Bilge Keykubat

Bilge Keykubat

bilge.keykubat@gmail.com

Arka bahçenizdeki bitki sizi öldürebilir

09 Ocak 2019 - 09:44

Havalar iyice soğudu. Öksürük, hapşırık, burun akıntısı, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı… Size neyi hatırlattı? Nezle, grip çağın en önemli ve en yaygın hastalıklarından. Basit gibi gözüküp de en bulaşıcılarından, hiç eksik olmayanlarından ve kışın en büyük dertlerinden.
Bir hapşırmayalım hemen bir bitki çayı mı içsek, bir vitamin mi alsak diye düşünürüz. Hepimizin evinde dolabın bir köşesinde bulunur kaba tabirle “Koca Karı İlaçlarından”. Hemen başlarız şu otun çayını mı içsek, yoksa şu otları karıştırsak mı diye mırıldanmaya…
Burada iki çeşit insan var. Birinci grup tamamlayıcı yollara başvurmak adına hemen bir aktara gidip ne alayım, nasıl içeyim diyen. İkinci grup arka bahçemde ben bu bitkileri yetiştiriyorum hemen bir karma yapayım diyen. Son zamanlarda arka bahçesinde veya parkta yetişen tıbbi aromatik bitkileri keşfeden tıbbi aromatik bitki kaşiflerinin veya evindeki mutfak bahçesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiren yarı profesyonel çiftçilerin popülaritesinin çokça arttığı bir dönemdeyiz.
Ne heyecan verici değil mi?
Her şey güzel hoş da, günümüzde herkes her şeyin uzmanı olduğu için bitki toplayan bitki kaşifleri ve yarı profesyonel çiftçiler özgürce bitkilerini hasat edebilirler.
Ancak ben naçizane bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum bu heyecan verici etkinlikler için. Hasat etmeye başlamadan önce akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta var.
Yalnızca yüzde yüz, kesin tanıyabildiğiniz bitkileri hasat edin. Arka bahçelerde, parklarda ve doğal alanlarda yaygın olarak bulunan bazı bitkiler öldürücü olabilir.
Her bitkinin yalnızca belirli kısımları tıbbi kullanım için uygundur. Bazen bütün bitki kullanılabilir, ancak çoğu durumda kök, yapraklar, çiçekler veya kullanılması önerilen kabuklarıdır. Bazı durumlarda, yanlış kısmı kullanmanın ciddi sonuçları olabilir.
Açık alanlardaki bitkilerin böcek ilaçlarına veya herbisitlere maruz kalabileceklerini ihmal etmeyiniz.
Özellikle korunan doğal alanlardan hasat yapmak çoğu zaman yasaktır, bu nedenle önce yetkililere danışın. Tıbbi aromatik bitkileri hasat etmek için en güvenli yerler kendi arka bahçenizden veya doğal alanlardandır.
Aradığınız bitkileri doğadan bulmada zorluk yaşayabilirsiniz bu durumlarda gerekli Bakanlıklarca onaylı satış yerlerinden özellikle kurutulmuş olanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.
Ne diyelim, iyileşeceğiz diye arka bahçenizdeki bitki sizi daha da hasta etmesin dikkat edin.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum