Ramazan'a hazır mıyız?
Ahmet İnan

Ahmet İnan

ahmetinan-1953@hotmail.com

Ramazan'a hazır mıyız?

03 Mayıs 2019 - 06:20

Üç Aylar dediğimiz mübarek günler ve geceler, Müslümanlar tarafından asırlardır büyük coşku ve heyecanla kutlanmaktadır. Recep ayı, Şaban ayı ve bu aylardaki mübarek geceler geldi geçti ve beklenen Ramazan ayının gölgesi şu anda üzerimize düştü. Elhamdülillah, manevi kokusunu alacak kadar yaklaşmış bulunmaktayız. İnşallah önümüzdeki pazarı pazartesiye bağlayan gece ilk teravih namazını kılarak, ilk sahura kalkacağız. Ve pazartesi günü ise ilk Ramazan orucuna başlamış olacağız. İnşaallah bu mübarek aylar kurtuluşumuza vesile olacaktır.
Recep ayının kıymeti, Şaban’ın ayının geldiğini haber verdiği içindir, Şaban ayının kıymeti, Ramazan ayının geldiğini haber verdiği içindir. Ramazan ayının kıymeti, kadir gecesinin geldiğini haber verdiği içindir. Kadir gecesinin kıymeti ise, Kuran-ı Kerim´in geldiğini haber verdiği içindir. Evet, Ayette Cenâb-ı Allah (cc) " Ramazan ayı ki, O ayda Kuran-ı Kerim inmeye başlamıştır".
Gece olarak ise: "Biz O Kuran-ı Kadir gecesinde indirdik." Buyurarak 1000 aydan kıymetli geceyi yüce Allah bizlere lütfetmiştir
VE ŞU SORULARA CEVAP BULALIM ÇALIŞALIM;
Gecesi, gündüzü, her saniyesi ibadet ve manevi hava kokan Ramazanı, doya doya koklamaya hazır mısınız?
On bir ayın sultanı geliyor, İbadetlerle karşılamaya hazırmıyız.
İlk on günü rahmettir. Rahmetine kavuşmaya hazırmıyız.
Ortası mağfirettir. Tövbelerle, bağış ve affedilebilmeye hazırmıyız.
Son on günü cehennemden kurtuluştur. Orucunuzu kalkan yaparak kurtuluşa hazırmıyız.
Evet, bu ayın en büyük ibadeti oruçtur. Ayette " Kim Ramazan ayına kavuşursa, o ayın orucunu tutsun" buyuruyor.
Hadisi kutsi de " oruç benim içindir" buyurmuş olması riyasız(gösterişsiz) olmasındandır.
Namaz kılan görülür, zekât veren duyulur. Hacca giden zaten meydandadır görülür, bilinir. Onun için bütün bunlara riya karışabilir. Ama kimin oruçlu olup olmadığını Allah´tan başka kimse bilemez.
1 ay Ramazan´da oruç tutarak aç insanların halini düşünerek, nefsinize, midenize ve bütün bedenimize oruç tut!! demeye hazırmıyız.
İftar saatinin lezzetini tatmaya, sahur anının bereketini bulmaya Kur´an ayında okuyarak, dinleyerek, Kuranla hemhal olmaya hazırmıyız.
Ramazan ayında melekler yeryüzüne inerler, ibadet edenlerle beraber ibadet ederler, özellikle bu işin teravihte vuku bulacağını Âlimler söylüyorlar. Beş vakit namazda ve coşkuyla kılınan teravihte meleklerle beraber namaz kılmaya hazırmıyız.
Ramazan ayını misafir kabul ederek hazırlığımızı tamamlamış, kapıya kadar çıkmış, heyecanla misafir karşılar gibi ramazan ayını karşılamaya hazırmıyız.
Ramazan geceleri boyunca sahura kalkacağız, peygamberimiz(S:A:V) ; “Sahur Yapın, sahurda bereket vardır” buyuruyor. Bu sünneti de işleyerek evimizi, soframızı, malımızı bereketlendirmeye hazırmıyız.
Pazartesi günü ise, niyetlenmiş olarak oruç ibadetine başlamaya hazırmıyız.
Bütün bu hazırlıkları tamamlamış olarak Ramazana Başlayabilmeyi, ayların en mübareğini, Allah’ın razı olacağı en güzel şekilde geçirebilmeyi, HAKETMİŞ OLARAK BAYRAM YAPABİLMEYİ, Cenab-ı Allah cümlemize nasip eylesin. AMİN.
          RAMAZAN AYINIZ MÜBAREK OLSUN
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum