Hz. İsmail'in kurban ediliş hikayesi -2
Reklam
Reklam
Ahmet İnan

Ahmet İnan

ahmetinan-1953@hotmail.com

Hz. İsmail'in kurban ediliş hikayesi -2

02 Ağustos 2019 - 06:14

Sonunda baba oğul işaret olunan yere gelmiştir ancak Hz. İbrahim bu durumu oğluna nasıl açıklayacağını düşünmektedir. Ve sonunda der ki;
             “Ey benim yavrucuğum. Ben, seni, rüyamda, kesiyor görüyorum. Sen benim bu rüyama bir bak, ne söylersin.”  Hz. İsmail kıyamete kadar gelecek insanlığa ibret olacak şu sözleri söyledi:
- “Ey babacığım. Sana  Allah’tan ne emr olunmuşsa, onu derhal yerine getir. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.”  Söylenecek ne varsa söylenmiştir ve vakit gelmiştir. Bu arada İsmail babasına dönerek der ki;
-- “Babacığım, birkaç ricam var. Yerine getirmeni istiyorum. Babacığım ellerimi bağla belki sana eziyet ederim. Yüzümü yere çevir belki yüzüme bakarsında merhamet edersinde beni boğazlayamazsı ve bu şekilde Allah’a karşı gelmiş olursun dedi.   Gömleğimi anneme götür beni hatırlasın. Anneme selâm söyle. Allah’ın emrine sabır etsin. Beni nasıl kestiğini ve ellerimi bağladığını söyleme. Anneme Ellerinden öptüğümü söyle. Küçük çocukların arasına girmesin. Olur ki, onlara bakıp, beni hatırlar da, Allah’a isyan edebilir.”
Oğlunun isteklerini yerine getirir Hz. İbrahim. Ve İsmail tekrar,
- “Ey babacığım, ellerimi ve ayaklarımı çöz. Beni görüyor, melekleri görüyor. Ne isyankâr çocukmuş, babası, bağlamak zorunda kaldı, demesinler.” dedi.
Artık baba oğul, Allah’ın hükmüne tam teslim olunca, Hz. İbrahim, Hz. İsmail’i, şakağı üzerine yatırdı. Boğazına bıçağı koydu, çok şiddetli bir şekilde bıçağı boğazına sürdü. Bu esnada yerde gökte ne kadar melek varsa secdeye kapanmış:
- “Allah’ım! Koru İsmail’ini, Affet İsmail’ini” diye yalvarıyordu. Hz Allah da meleklerine
Yani ‘Ey meleklerim benim kulum İbrahim’e bakınız benim rızam için oğlunun boğazına bıçağı nasıl sürüyor. Halbuki siz Adem (A.s.)mı yaratacağım zaman yer yüzünde kan dökecek yeryüzünü ifsat edecek birisini mi yaratacaksınız demiştiniz de bende size benim bildiklerimi siz bilmezsiniz demiştim’ buyurdu.
(Mev’izei Hasene Kurban bahsi S 186)
İbrahim (A.s.) bıçağı İsmail (A.s.)mın boğazına sürünce bıçak kesmedi; İsmail (A.s)
-‘Ey babacığım benim korktuğum başıma geldi. Evlat sevgisinden dolayı elinin kuvveti kesildi ve beni kesmeye gücün yetmedi’ dedi. İbrahim (A.s.) gadablandı ve bıçağı yandaki taşa vurdu da taş ikiye ayrıldı. Dedi ki ‘Ey bıcak taşı kesiyorsun da eti neden kesmiyorsun.’ Bıçak Hz. ın kudreti ile konuşmaya başladı ‘Ya İbrahim sen kes diyorsun amma Hz. Allah kesme diyor hanginize itaat edeceğim. Yoksa kesip de Rabbime itaatsizlik mi yapayım’ dedi.
Baba oğul huşu içinde kalmışlardır. Yere bakıyorlar... Hz İbrahim’in kulağında bir ses:
-"Allah’ü Ekber  Allah’ü Ekber"
Hz İbrahim titreyerek sesin geldiği sağ tarafa baktı, Hz Cibril bir koç ile geliyor.
Hz İbrahim:
-"La İlahe illallahü vallahü ekber" diyerek Hz Cibril’e mukabele etti.
Hz Cibril koçu baba-oğulun yanına kadar getirdi. Nurlu çocuk ağlayarak:
-"Allah-ü Ekber ve lilllahil hamd diyerek, Allah’a hamdetti.
Cebrail a.s koçu Hz. İbrahim’e vererek:
-"Bu koç size Rabbinizin hediyesi,Hz İsmail’in yerine bu koçu kurban etmenizi Cenab-ı Hak emretti."
Baba oğul beraberce secde ederek Hz. Allah'a hamd ettiler.
Cebrail (a.s), Hz İbrahim’e:
- Haydi koçu oğlunun yerine kurban et,Rabbin böyle emrediyor , dedi.
Tam bu esnada Hıtab-ı İzzet vaki oluyor:
-" Ya İbrahim, benim uğruma kurban edilmeğe razı olan oğlun İsmail’e söyle, şu anda benden ne dilerse dilesin!"
Nurlu çocuk, ellerini kaldırarak:
-" Ya Rabbim, senin varlığına ve birliğine iman eden her mümin, günahı ne olursa olsun, bu imanla sana gelirse sen onu affet!"
İlahi cevap:
-"Kabul ettim!"
Hz. Allah halifesinin samimiyetini ve teslimiyetini meleklere göstermek için kulu İbrahimin oğlu İsmail’i kurban etme hadisesini zuhur ettirmiştir. Sonunda onlarda bu imtihanı başarı ile verdikleri anda Âdem (A.s.)’in oğlu Habil’in kestiği koç kurbanını göndererek koç kurban edilmiştir.(CENABI ALLAH KESTİĞİMİZ VE KESECEĞİMİZ KURBANLARIMIZI KABUL BUYURSUN İNŞAALLAH)
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum