Hicri yılbaşı ve aşüre
Ahmet İnan

Ahmet İnan

ahmetinan-1953@hotmail.com

Hicri yılbaşı ve aşüre

14 Eylül 2018 - 06:08

Hicri takvim 1 Muharrem, bu 11 Eylül Salı günü başlamaktadır. İslam Tarihinin en büyük olaylarından biri olan Hicret ve birçok olayın vuku bulduğu Muharrem ayı, Hz. Ömer devrinden itibaren, Hicri Yılbaşı olarak kabul edilmiştir.
HİCRET;Göç manasına geldiği gibi,Hz. Muhammed (SAV)in Mekke’den Medine ye göç etmelerini ifade eder.13 Yıllık Mekke döneminde;Mekke,Müslümanlar için artık yaşanmaz  bir hale gelmişti.Ama göçün sebebi sadece sıkıntılar değildi.Asıl sebep;İnancını en güzel bir şekilde yaşaya bileceği mekanlara gitmek.Medine ve diğer yerdeki Müslümanları bir araya getirip,İslam toplumunu güçlendirmek,İslam’ın  yayılmasına imkan sağlamak,İslam Devletinin temelini atmaktır.
HİCRET; Müslümanların kurtuluşu nefes alması demektir. Büyük İslam İnkılâbının başlangıcıdır. Mekke Devrinin kapanıp10 yıllık Medine devrinin başlamasıdır. Ülkemizde bu Takvim ne kadar kullanılmasala yeni bir takvim yılının başlangıcı olarak kabul edilmesidir.
Bu sene önümüzdeki Cumartesi günü Muharrem ayının 10.günü olup buna aşure günü denir. Bunun nedeni Allah(cc)nin on peygambere on ihsanda bulunması bu güne rastlar.
1-Hz. Âdem (as.)ile Hz. Havva’nın cennet kovulduktan sonraki affı.
2-Hz. İbrahim(as.) Peygamberin Nemrutun ateşinden kurtuluşu
3-Hz. Musa (as)ın kurtuluşu ve Firavunun boğulması.
4-Hz.Eyyüb(as)ın hastalıktan kurtuluşu
5-Hz.Davud(as)ın affedilmesi.
6-Hz. Süleyman(as)a dünya mülkünün verilmesi.
7-Hz.İsa(as)ın semaya yükselişi.
8-Hz.İdris (as)ın semaya yükselişi
9-Hz.Nuh (as)ın  kurtuluşu
10-Bizim Peygamberimizin Mekke’deki eziyetlerden kurtuluşu. Bunların hepsi Muharrem ve Aşüre gününün değerini ortaya koyduğu için sadece İslamiyet’te değil tarih boyunca çeşitli milletlerce  de dini yönde kutlanmıştır.
Peygamberimiz Muharrem ayının sadece Aşüre gününde değil9-10 ve 11. Günlerinde oruç tutmamızı tavsiye etmişlerdir.
Yine bu arada Kerbela da vuku bulan çok üzücü bir olaya da değinmek istiyorum. Bütün Müslümanları derinden üzen Peygamberimizin (sav)göz bebeği torunu Hz. Hüseyin Şehit edilmiştir. Bu acı olayı tasvip eden hiç kimse yoktur olamaz. Bize düşen bu tür olayların bir daha tekrarlanmasını önleyecek bilince sahip olup kardeşliğimizi ve birliğimizi koruyabilmektir.
Aşüre  Hz.Nuh (As.)ın sünnetidir. Hz.Nuh (As.)gemisiyle karaya ayak basınca aşçısından yemek yapmasını ister aşçı başıo erzak  deposuna bakar ve “Ya nebi erzak deposunda buğday, üzüm,nohut v.s. hepsinden azar azar  hiç birinden bir yemek çıkmaz deyince Hz.Nuh;o zaman hepsini karıştır öyle bir yemek yap der.Bu aşüre gününü hatırlatması,hediyeleşme şekli ile Müslümanları kaynaşması bakımından bu güzel gelenek devam etmelidir.
Özetle Müslüman sadece ekmek kaygısı, dünya kazancı için değil, Dini inançlarını daha güzel yaşayabileceği mekânlara göç edebilmelidir esas hicrette budur.
Hiçri Yılbaşı ve Muharrem ayınız Mübarek Aşure yemeğiniz afiyet olsun. Bunun gibi bütün dini özel günlerimizi unutmamamız temennilerimle. HOŞÇAKALIN.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum