4915 Kara Avcılığı Kanunu Kapsamında İşlem Başlatıldı

Kırıkkale'nin Karacalı köyünde çobanlık yapan Davut Kuluoğlu ile diğer 3 kişi, annesiz kalan yavru kurtları yuvasından alarak evine götürdü. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne yapılan ihbar üzerine İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ile birlikte köye giden ekipler, 4 kurt yavrusunu koruma altına aldı. Kuluoğlu ile R.S., M.K. ve K.D. hakkında da 4915 Kara Avcılığı Kanunu kapsamında idari işlem başlatıldı.

Anne Kurt Geri Dönmedi, Yavrular Koruma Altında

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün veteriner hekimlerince, kurt yavrularının sağlık kontrolleri yapıldı. Ekipler, 4 kurt yavrusunu dağlık arazideki yuvasına getirdi. Bir süre yuvayı uzaktan takip eden ekipler, anne kurt dönmeyince yavrularını yeniden Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne getirerek koruma altına aldı. Ekipler, yavru kurtların annesine ulaşmak için bölgede fotokapan kameraları kurdu. Anne kurdun yuvaya döndüğü tespit edilince kurt yavruları, yeniden doğal yaşam ortamındaki yuvasına bırakılacak.

Çoban Davut Kuluoğlu'ndan Açıklama

Köyde çobanlık yapan Kuluoğlu, "5 tane kurt yavrusu vardı annesini gördük o sırada davar güdüyordum. Köpekler öldürmesin diye aldım. Bir tanesi öldü. Eve götürdüm. Yasak olduğunu da biliyordum" dedi.

Kaynak: İHA