Yaş meyve sebze ihracatçıları hedef büyüttü

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin, 2019 yılında kendi rekorunu geliştirerek 890 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2020 hedeflerinin Uzakdoğu ve Afrika pazarında büyüyerek, 1 milyar dolar ihracata ulaşmak olduğunu söyledi

Yaş meyve sebze ihracatçıları hedef büyüttü
07 Ocak 2020 - 13:12

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, düzenlediği basın toplantısında, birliğin 2019 yılındaki faaliyetlerini değerlendirirken, 2020 hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Ege İhracatçı Birlikleri’nde konuşan Uçak, 2019 yılında ihracatını yüzde 7 artırarak 890 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandıran Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2020 yılı hedefinin, Uzakdoğu ve Afrika pazarında büyüyerek 1 milyar dolar ihracata ulaşmak olduğunu söyledi.

“Rekoru geliştirdik”

2020’de 1 milyar dolarlık ihracat yapmak istediklerini ve Uzakdoğu ile Afrika pazarlarına yoğunlaşacaklarını dile getiren Uçak, “Muz, ejder meyvesi, kivi ve avokado gibi katma değeri yüksek ürünlerle ilgili çalışmalarımız var. Dikili’de önümüzdeki yıllarda örtü altı katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeyi planlıyoruz” dedi.  53. yılını dolduran birlik üyelerinin, 2018 yılında kırdıkları 831 milyon dolarlık ihracat rekorunu 2019 yılında geliştirerek yüzde 7 artışla 890 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve yeni bir rekora imza attığını dile getiren Uçak, “2019 yılında 890 milyon dolarlık ihracatımızda ön plana çıkan ürünlerimiz kiraz, sofralık üzüm, kestane, mandalina, kornişon ve biber turşuları, kurutulmuş domates ve meyve suyu konsantreleri oldu. Ülkeler bazında da Birliğimiz üzerinden her zaman olduğu gibi ağırlıklı olarak Rusya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İtalya gibi ülkelere ihracatımız gerçekleşti” şeklinde konuştu.


Afrika ve Uzakdoğu hedefi

‘2020 yılında hedefimiz ihracatımızın potansiyel gösterdiği ve daha önce gidilmedik yerlere giderek üyelerimizin ihraç ürünlerini yurt dışında tanıtmak’ diyen Uçak, bu kapsamda en büyük potansiyel pazarlardan Çin’in yanı sıra, Güney Kore, Vietnam, Hindistan gibi ülkelerde fuarlara katılım sağlayacaklarını söyledi. Bu yıl Asya ile Afrika pazarına da açılmak gibi bir hedefleri olduğunu kaydeden Uçak, “Avrupa ve Rusya pazarını tüm üyelerimiz biliyor artık, bizim amacımız dünyayı onlara adım adım yaklaştırmak” diye konuştu.

Dikili’ye örtü altı tarım işletmesi

Birlik olarak yeni ürün çeşitliliği üzerine çalıştıkları da ifade eden Uçak, “Muz, ejder meyvesi, kivi ve avokado gibi katma değeri yüksek ürünlerle ilgili çalışmalarımız var. Dikili’de örtü altı tarım işletmesi kurulacak. Tarım Bakanlığı bünyesi altında İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege ihracatçı Birliği, İzmir Ticaret Borsası müteşebbisi olarak kuruldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda örtü altı katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Diyar diyar pazar arıyoruz”

Rusya ile ihracatta sıkıntı yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Uçak, “Rusya ile iyi bir duruma geldik. Yurt dışına giden ürünler analiz yapılmadan gitmiyor. Raporları çıkıyor ve ona göre izin veriliyor” dedi. Uçak, Çin’e de sadece kiraz ihraç edebildiklerini belirterek, “Çin’e daha çok meyve satmak isteriz. İki devlet arasındaki protokolün genişletilmesini isteriz. Çalışmalar devam ediyor. Çin iyi bir pazar. Alternatif pazara ihtiyacımız var. Rakip ülkelerimiz çoğalıyor. Yıllar öncesinden birçok ülkeye ürün yetiştiremiyorduk. Şu anda rakip ülkeler var. Bunlar bizim için ister istemez ürünlerin önünü kesiyor, bazı ülkeler rakamı düşürüyor. Hızlı bir şekilde girilmeyen pazarlara girmek için UR-GE projeleri geliştiriyoruz” diye konuştu. Uçak, 2020 yılında 1 milyar dolarlık ihracat yapmak istediklerini belirterek, “Diyar diyar pazar arama ve ürün satma peşindeyiz” diye konuştu.

“Patates ve soğanda sorun olmaz”

Kuru soğan ve taze patates ihracının ön izne bağlı mallar listesine eklenmesini değerlendiren Uçak, şöyle konuştu: “Şu anda Türkiye’de patates ve soğan anlamında yeterli ürün var. Fiyatlar da istikrarını koruyor. Şubat ayında da patates hasadının başlamasıyla herhangi bir sorunla karşılaşacağımızı sanmıyorum.” 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test