Sanayi Devrimi'nin başlangıcından bu yana, "makinelerin insanların işlerini alacağı" endişesi varlığını sürdürüyordu. Ancak son yıllarda gelişen yapay zeka teknolojisi, bu endişeyi somut bir tehdit haline getirmeye başladı. Neyse ki, bazı meslekler hala yapay zeka tehdidiyle karşı karşıya değil.

ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs'ın Mart 2023 raporuna göre, yapay zeka şu anda insanlar tarafından yapılan işlerin dörtte birini üstlenebilir. Ayrıca, Avrupa Birliği ve ABD genelinde 300 milyon iş, otomasyon nedeniyle kaybedilebilir.

yapay-zekanin-yok-edemeyecegi-meslekler-hangileri (2)-1

BBC'ye konuşan "Robotların İktidarı: Yapay Zeka Her Şeyi Nasıl Dönüştürecek" kitabının yazarı Martin Ford, bu durumun kötü sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor: "Bu, birçok insan için aniden ve aynı anda gerçekleşebilir ve sadece bu insanları değil, tüm ekonomik sistemi etkiler."

Ancak işlerin bu kadar karanlık olmadığını belirtmek gerek. Birçok meslek dalı hala yapay zeka tehdidi altında değil.

Ford, bu bağlamda meslek gruplarını üç kategoriye ayırıyor...

yapay-zekanin-yok-edemeyecegi-meslekler-hangileri (1)-2

Çin merkezli teknoloji devi Meizu'ya ne oldu? Meizu telefonları hangileri? Meizu 21 özellikleri Çin merkezli teknoloji devi Meizu'ya ne oldu? Meizu telefonları hangileri? Meizu 21 özellikleri

Birinci kategori,

"İlk grup, gerçekten yaratıcı olduğunuz mesleklerdir. Bu mesleklerde formüllerle çalışılmaz, sadece rutin işler yapılmaz, aynı zamanda yeni fikirler üretilir."

Bu, tüm "yaratıcı" mesleklerin güvende olduğu anlamına gelmez. Örneğin, grafik tasarım ve görsel sanatla ilgili meslekler yapay zekanın etkisi altında olabilir. Ancak Ford'a göre, "başka tür yaratıcılık" gerektiren bilim, tıp ve hukuk gibi meslekler hala korunaklıdır.

yapay-zekanin-yok-edemeyecegi-meslekler-hangileri (1)-2

İkinci kategori,

"insanları derinlemesine anlamanız gereken mesleklerdir," diyor yazar. Bu mesleklerde hemşireler, iş danışmanları ve araştırmacı gazeteciler bulunur. Ford, yapay zekanın gerçek insan ilişkilerini kurma yeteneğinin gelişmesi için daha fazla zaman gerektiğini düşünüyor.

yapay-zekanin-yok-edemeyecegi-meslekler-hangileri (2)

Üçüncü kategori ise

"çok fazla hareket kabiliyeti, el becerisi ve öngörülemeyen ortamlarda problem çözme yeteneği gerektiren işler"i içeriyor. Bu kategoriye elektrikçiler, tesisatçılar, kaynakçılar gibi pek çok ticari meslek dahildir. Ford'a göre, bu tür işlerin otomatikleştirilmesi en zor olanlarıdır ve bu işler için bilim kurgu filmlerindeki C-3PO gibi robotlara ihtiyaç duyulabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ