Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Aluç, hekim olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetlerin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Dr. Aluç, ülkemizde yasak olmasına rağmen bu tür işlemlerin yapıldığını ve sonrasında kanama, enfeksiyon, peniste kısmi veya tam kayıp gibi sorunlarla karşılaşılabildiğini belirtti.

CERRAHİ MÜDAHALE GEREKEBİLİR

Hastanın sünnet öncesi muayenesinde önemli bir noktanın da hipospadias adı verilen durum olduğunu vurgulayan Dr. Aluç, bu durumun cerrahi müdahale gerektirebileceğini ve sünnet derisinin bu müdahalede kullanılabileceğini açıkladı. Ayrıca, sünnet esnasında kullanılan ilkel ısı yayan cihazların sinir dokusu üzerinde olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekti.

UYGUN ŞARTLARDA YAPILMAZSA HASTALIK BULAŞABİLİR

Dr. Aluç, sünnetin uygun olmayan şartlarda yapılmasının hepatit B, hepatit C gibi bulaşıcı hastalıkların yanı sıra estetik ve ereksiyon problemlerine yol açabileceğini belirtti. Doğru yaş ve yöntemlerin önemini vurgulayan Dr. Aluç, en uygun dönemin 0-4 aylık dönem olduğunu, bu sürecin lokal anestezi ile daha rahat geçirilebildiğini ve çocukların hızlı iyileşmesinin avantajını sağladığını ifade etti.

Muhabir: Doğukan Fikri Fidan