Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Velilerin 'imam hatip' isyanı

Bayraklı’da, Milli İrade Ortaokulu’nun bir bölümünün imam hatipe dönüştürülmesine karşı çıkan veliler, topladıkları imzaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ederken, yetkililere bir an önce bu uygulamadan geri dönülmesi çağrısında bulundu

Velilerin 'imam hatip' isyanı
24 Eylül 2019 - 13:06
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan Milli İrade Ortaokulu’nun bir bölümünün imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan öğrenci velileri, konuyla ilgili olarak topladıkları imzaları, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti. İmzaların teslim edilmesinin ardından Konak Meydanı’nda bir araya gelen ve İzmir Barosu’nun da desteğini alan veliler, bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Dayatmaya karşıyız”

Onur Mahallesi Milli İrade Ortaokulu Velileri adına basın açıklamasını okuyan Filiz Güneş, eğitim sisteminde yapılan köklü değişikliklere paralel olarak imam hatip okullarının da yaygınlaştırıldığını belirterek, “Öyle ki, akademik eğitim veren birçok ortaokul ve lise, imam hatip okullarına dönüştürülerek ve yeni imam hatip okulları açılarak bugün ihtiyacın çok üzerinde bir sayıya ulaşmıştır. Çocuklarımızın devam ettiği, Bayraklı İlçesi, Onur Mahallesindeki Milli İrade Ortaokulu da bu uygulamadan payını almıştır. Biz veliler olarak hiçbir okul türüne karşı değiliz; biz, sistemin tek bir okul türünü çocuklarımıza dayatmasına karşıyız. Çocuklarımızın ilgi, istek ve yeteneklerine göre özgürce okul tercihini yapabilmesini ve eğitim almasını istiyoruz” dedi.


“İhtiyaç olmadığı halde…”

‘Okulumuz, bölgenin tek ortaokuludur ve çok yakınında bölgenin talebini karşılayan imam hatip ortaokulu da bulunmaktadır’ diyen Güneş, “Buna karşın geçtiğimiz eğitim öğretim yılında, ihtiyaç olmadığı halde, okulumuzun bünyesinde, iki cami hocasının özel çabalarıyla, imam hatip ortaokulu açılmıştır. Ancak talebin çok düşük olması nedeniyle geçen yıl eğitim öğretime geçilememiştir. Bu yıl ise, yine talebin çok düşük olmasına rağmen eğitim öğretime geçilmiştir. Okulumuzun bünyesinde ikinci bir okul türünün daha açılmış olması, beraberinde birçok sıkıntıları da getirmiştir. Şöyle ki; geçtiğimiz eğitim öğretim yılında okulumuzda tekli eğitim yapılırken, - ki o durumda bile, okulun 1.200 olan mevcudunu okulun kapasitesinin karşılayamaması sıkıntılara yol açmaktaydı- bu yıl imam hatip ortaokuluna dört sınıfın tahsis edilmesi ve sınıf mevcutlarının 7-16 arasında olması nedeniyle akademik eğitim veren ortaokulda ikili eğitime geçilmiş, sınıf mevcutları 40-45’e çıkmıştır. Ayrıca imam hatip ortaokulu kısmında birçok ders boş geçmekte ve bu öğrencilerimiz de mağduriyet yaşamaktadır. Tekrar ifade ediyoruz; biz farklı okul türlerine karşı değiliz. İhtiyaç olmadığı halde aynı okulun bünyesinde mevzuata aykırı olarak farklı iki okul türünün açılmasını ve bunun yarattığı sıkıntılardan kaynak olarak çocuklarımızın olumsuz etkilenmesini istemiyoruz. Bu amaçla, çocuklarımızın üstün menfaatleri için, sesimizi ilgililerin ve yetkililerin duymasını ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sinan Balcılar ve baro avukatlarından Yasemin Şahin Halavurte ise velilerin yanında olduklarını dile getirerek, hukuki destek vereceklerini belirtti. 


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum