Van'ın siyasi arenasında yankı uyandıran bir gelişme yaşandı: Belediye Başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu hakları geri alındı. Bu karar, hem şaşkınlık yarattı hem de merak uyandırdı. Peki, bu sürecin arka planında neler yaşandı? İşte detaylar...

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu hakları neden geri alındı?

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının, Adalet Bakanlığı'nın seçimden sadece 2 gün önce mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz sonucunda geri alındığını duyurdu.

Partinin yaptığı açıklamaya göre, Adalet Bakanlığı 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika kala idari bir karar ve yazıyla, daha önce tüm yasal denetimlerden geçmiş olan Zeydan'ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme, bu idari itiraz üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen Yüksek Seçim Kurulu'na bildirimde bulunuldu. YSK daha önce Zeydan'ın adaylığını onaylamıştı.

DEM Parti'nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamada, Van'da yeni bir hukuksuzluk girişiminin ortaya çıktığına dikkat çekilerek, Adalet Bakanlığı'nın itirazı sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının iadesi kararının hiçe sayıldığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Partimiz, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van'dan tarihte eşine az rastlanır bir zaferle ayrılmıştır. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır."

"Van'da yeni hukuksuz girişimler devreye konulmaktadır" denilen açıklamada, Abdullah Zeydan'ın Van halkının iradesiyle seçildiği vurgulandı ve alınan kararın derhal geri dönülmesi gerektiği belirtildi.

Son olarak, "Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz! Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz" ifadeleriyle, bütün demokratik kamuoyunun duyarlılığa çağrıldı.

SOL Parti, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın haklarının geri alınmasına sert tepki gösterdi. Parti sözcüsü, "Van'da halkın iradesine yapılan bu müdahale kabul edilemez. Hukuksuz bir girişim olan bu adım karşısında Van halkı ve DEM Parti'nin yanındayız" şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ