Manisa Valisi Enver Ünlü, geri dönüşüm tesislerinde meydana gelen yangınların çevre felaketlerine yol açtığını belirtti. Ünlü, bu tür olayların önlenmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını ve mevzuata uyulması gerektiğini vurguladı. “Tavrımız net. Manisa’da çevre felaketine müsamaha göstermeyeceğiz,” dedi.

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Faik Gürocak ve personeli Vali Ünlü’yü ziyaret etti. Gürocak, 2024 Türkiye Çevre Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini bildirdi. Vali Ünlü, temiz bir çevre bırakmanın hem devletlerin hem de bireylerin sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Manisa’da geri dönüşüm tesislerinin takibi ve kontrollerinin kolluk kuvvetleriyle birlikte sürdüğünü belirten Vali Ünlü, havadan günlük kontroller yapıldığını açıkladı. Ayrıca tarımsal sulamada vahşi sulamadan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. “Gediz Ovası’nda daha az su tüketen, ekonomik değeri yüksek ürünler üretmeliyiz,” diye ekledi.

OSB'lerde çevreci yatırımların artırılması gerektiğini belirten Ünlü, sanayi tesislerine biyolojik ve kimyasal arıtma sistemlerini tamamlama çağrısında bulundu. Egzoz bakımlarının yapılması ve çevreci yakıt kullanımı da dikkat çektiği konular arasındaydı.

Vali Unlu Manisamizda Hicbir Cevre Felaketine Kesinlikle Musamaha Gostermeyecegiz (1)

Deprem riskine de değinen Ünlü, Manisa’nın birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, kamu binalarının, okulların ve hastanelerin depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini söyledi. “Kentsel dönüşümle dayanıklı bir Manisa inşa etmeliyiz,” dedi.

Vali Ünlü, Türkiye Çevre Haftası’nı kutlayarak çevreye duyarlı nesiller yetiştirmenin önemine dikkat çekti ve vatandaşları çevre sorunlarına karşı duyarlı olmaya davet etti.

Muhabir: ÖZGE UĞULU