Vakıfbank'ın son transferi Rus smaçör Marina Markova, Türkiye'de büyük bir heyecan yarattı ve vatandaşlar tarafından merakla araştırılan bir isim haline geldi. Markova'nın kariyeri, voleybol dünyasındaki deneyimi ve Vakıfbank'a olan katkılarıyla ilgili detayları inceleyerek, bu merakı gidermek mümkün. Peki, Vakıfbank'a transfer olan Rus smaçör Marina Markova kimdir? İşte, Marina Markova'nın hikayesi ve kariyeri hakkında bilinmesi gerekenler...

Marina Markova Yeni Bakış (1)

Marina Markova kimdir?

Marina Markova, 27 Ocak 2001'de Rusya'da doğmuş, Sultanlar Ligi'nin önde gelen takımlarından biri olan Vakıfbank'ta smaçör pozisyonunda oynayan başarılı bir İtalyan voleybolcudur. Kariyerine Leningradka altyapısında başlayan Markova, daha sonra farklı ülkelerde ve liglerde önemli başarılar elde etmiştir.

Marina Markova Yeni Bakış (2)

Marina Markova kaç yaşında?

27 Ocak 2001 yılında dünyaya gelen Marina Markova, 2024 yılı itibariyle 23 yaşındadır.

Marina Markova Yeni Bakış (3)

Marina Markova deneyimleri

Markova'nın kariyeri, Rusya'nın Leningradka takımında (2016-19) başlamıştır. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kolej düzeyinde voleybol kariyerine devam etmiş; önce Syracuse Üniversitesi'nde (2019-22), ardından Florida Üniversitesi'nde (2022-23) forma giymiştir.

Türkiye'deki kariyeri, 2023-24 sezonunda Muratpaşa Belediyesi Sigorta Shop'ta başlamış, ancak ikinci yarıda İtalya'nın Igor Gorgonzola Novara takımına transfer olmuştur. Yaz sezonunda ise Endonezya'da VW Jakarta Elektrik PLN formasıyla mücadele etmiştir.

Marina Markova Yeni Bakış (4)

Markova'nın en son durağı ise Türkiye'nin önde gelen kulüplerinden Vakıfbank olmuştur. 2024'ten itibaren Vakıfbank formasıyla sahaya çıkmaktadır. Kariyeri boyunca birçok önemli başarı elde eden Marina Markova, 2023-24 CEV Challenge Kupası'nda şampiyonluk yaşamış ve başarısını uluslararası alanda da kanıtlamıştır.

Kaynak: Haber Merkezi