Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte deniz ve havuz keyfi artarken, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Uyanık, bu durumun sağlık risklerini beraberinde getirebileceğine dikkat çekti. Uzmanlar, deniz veya havuzdan çıktıktan sonra uzun süre ıslak mayo ile oturmanın idrar yolu enfeksiyonları ve mantar enfeksiyonları gibi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Uyanık, yaz aylarında sıkça yapılan hatalardan birinin de ıslak mayo ile kurumadan dışarıda durmak olduğunu vurguladı. Havuz veya denizden çıktıktan hemen sonra kuru bir mayo ile değişim yapmanın, vajinal enfeksiyon riskini azaltabileceğini belirtti. Her yaz döneminde sıklığı artan vajinal enfeksiyonların, kadınlarda akıntı, kaşıntı, koku, yanma gibi şikayetlerle kendini gösterdiğini ifade eden Uzman, bu rahatsızlıkların önüne geçilebileceğini söyledi.

ENFEKSİYON RİSKİ ARTIYOR

Genital bölgenin yazın kapalı ve nemli kalmasının enfeksiyon riskini artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Uyanık, günlük iç çamaşırı değişiminin önemini ve pamuklu iç çamaşırı tercihinin sağlık açısından faydalarını dile getirdi. Ayrıca, vajinal pH dengesini bozmamak için vajinal duşlardan kaçınılması gerektiğini, genital bölgenin temizliğinde uygun vajinal dezenfektanların kullanılabileceğini belirtti.

Son zamanlarda günlük ped kullanımının arttığını ancak sık ped değişimi yapılamadığında ıslaklık ve nemin enfeksiyon riskini artırabileceğini söyleyen Uyanık, kondom kullanımının ilişki sırasında hem kadınları hem de erkekleri enfeksiyonlardan korumak için önemli olduğunu vurguladı.

Uzman, yaz aylarında genital bölge bakımının özenle yapılması gerektiğini ve doğru uygulamaların sağlık açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Muhabir: Nazlı Şentürk