1-7 Haziran İyot Yetersizliği Önleme Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, iyot eksikliğinin çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, yetişkinlerde ise guatr ve hatta meme kanseri gibi ciddi problemlere yol açabileceğini vurguladı.

Dr. Tutal, guatrın en sık nedeninin iyot eksikliği olduğunu belirterek, iyotlu sofra tuzu kullanımının önemine dikkat çekti. Ancak iyotun fazlasının da zararlı olabileceğini hatırlatan Tutal, özellikle yüksek doz iyot içeren gıda takviyelerinin kontrolsüz kullanımının risk oluşturabileceğini ifade etti.

Risk grupları arasında doğurganlık çağındaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocukların bulunduğunu söyleyen Dr. Tutal, iyot eksikliğinin bu gruplarda büyüme ve gelişme geriliği, zekâ düzeyinde düşüş, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artış gibi sorunlara yol açabileceğini belirtti. Ayrıca her yaş grubunda guatr riskini artırabileceğini ekledi.

İyot eksikliğinin vücutta erken dönemde belirti göstermediğini, ilerleyen dönemde ise tiroit bezinin büyümesine (guatr) ve tiroit hormonu üretiminin azalmasına (hipotiroidizm) sebep olabileceğini ifade eden Dr. Tutal, özellikle deniz mahsulleri, deniz yosunları, iyot bakımından zengin topraklarda yetişen bitkiler ve iyotlu tuzun iyot kaynağı olarak önemli olduğunu vurguladı.

Son olarak, diyette yetersiz iyot alımının hipotiroidizme yol açabileceğini, aşırı iyot alımının ise mevcut hipotiroidi hastalarında belirtileri kötüleştirebileceğini belirten Dr. Tutal, iyot takviyelerinin mutlaka endokrin doktorunun önerisiyle kullanılması gerektiğini söyledi.

Muhabir: DOĞUKAN FİKRİ FİDAN