İzmir'in Urla ilçesinde meydana gelen olayda, sokak köpeklerinin tarım ilacıyla zehirlenerek hayatını kaybettiği belirlendi. Mahalle sakinleri, bu acı olayın sorumlularını bulmak amacıyla 70 bin TL'lik bir ödül vermeyi kararlaştırdı. Gülbahçe Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, 20 Mayıs gecesi sokak köpeklerinin ağızlarından köpükler gelmeye başladığında durumu fark etti. Derhal belediye ve polise haber verildi, ancak maalesef köpeklerin kurtarılması mümkün olmadı. Veterinerlerin yaptığı incelemeler sonucunda, köpeklerin yüksek oranda tarım ilacı olan metomil ile zehirlendiği ortaya çıktı.

Urlada Vahset Sokak Kopeklerini Tarim Ilaciyla Zehirlediler (3)

Mahalle sakinleri, bu vahşetin sorumlularını bulmak ve adaletin sağlanması için kendi aralarında topladıkları parayla 70 bin TL'lik bir ödül vermeye karar verdiler. Çevredeki hayvanseverler de olayın aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için dayanışma içinde hareket ettiler. Bir mahalle sakini olan C.M., "Laboratuvar analizlerine göre, ölen hayvanlardan alınan numunelerde yüksek oranda metomil maddesi tespit edildiği bilgisini aldık. Ancak bu madde 30 Eylül 2021'de yasaklanmıştı. Bu zehir, sadece köpekleri değil, çevredeki diğer hayvanları da etkiliyor. Bu vahşetin sorumlularını bulmak için 70 bin TL ödül koyduk." dedi.

Urlada Vahset Sokak Kopeklerini Tarim Ilaciyla Zehirlediler (1)

Olayın tanıklarından O.U., "Hayatım 3 saat içinde değişti. Köpeğim Fin'i kaybettim. Fin, dostum, en yakın arkadaşım ve evimin asıl sahibiydi. Onun meleğe dönüşmesine neden olan bu katliamcının bulunmasını istiyorum." şeklinde konuştu. Bir diğer mağdur B.H. ise "Gofret, benim için sadece bir evcil hayvan değildi. Onunla geçirdiğimiz 3 yıl boyunca en yakın arkadaşım ve sırdaşım oldu. Bu insanlık dışı olayın sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz" diye ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi