Urla'da yazlık fiyatları, Çeşme'yle yarışıyor

Kovid-19 pandemisi ve son olarak yaşanılan İzmir depreminin yazlık konutlara olan talebi artırdığını belirten emlak sektörü temsilcileri, kentin sahil ilçelerinde neredeyse 1 milyon liranın altında yazlık konut kalmadığını, özellikle Urla’daki konut fiyatlarının Çeşme’yle yarışır hale geldiğini belirtti

Urla'da yazlık fiyatları, Çeşme'yle yarışıyor
06 Mayıs 2021 - 07:35

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Yaklaşık 1,5 senedir hayatımızı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi ve son olarak 30 Ekim 2020’de meydana gelen İzmir depremi, kentte yaşayanların konut taleplerini baştan aşağıya değiştirdi. İnsanlar yaşanılan salgın ve deprem felaketlerinin ardından, daha çok müstakil ve bahçeli evleri tercih ederken, sahil ilçelerindeki yazlık konut fiyatları, oluşan talep nedeniyle neredeyse ikiye katlandı. İzmir’de emlak sektörünün önde gelen temsilcileri, Seferihisar ve Urla’da yazlık konutların fiyatlarının, Çeşme’yle yarışır hale geldiğini söyledi.


“Urla, Çeşme’yle yarışıyor”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlak Kulübü Derneği (İZEMDER) Başkanı Rıdvan Akgün,  “İnsanların tercihlerinin değişmesindeki en büyük etken deprem ve pandemi oldu. Depremden sonra insanlar zorunlu istikamet ‘müstakil’ yaşam dedi. Hal böyle olunca gözler hemen metropole yakın alanlara çevrildi.  Yani insanların tercihi metropole yakın olsun, kısa zamanda geleyim gideyim şeklinde. Urla, Güzelbahçe, Çeşme, Ildırı, Foça, Ürkmez, Özdere, Seferihisar ve çevresi çok fazla tercih ediliyor. Ama deniz görmeyen yerler de revaçta. Bir toprağımız olsun, 10 metrekare olsun, prefabrik olsun, villa olsun fark etmez diyorlar. Bu da tabi ki 1 yıl içersinde fiyatları yüzde 100 etkiledi. Değeri 600-700 bin TL arasında olan sayfiye yerlerindeki yazlıkların fiyatları bugün 1 buçuk milyon TL’ ye çıktı. Başta Urla bir banliyo oluşturdu. Urla’da mega projelerin fiyatları 8-10 milyon TL arasında değişirken, normal villalar ise 2-3 milyon TL’den başlayarak satılıyor. Çeşme ve Urla artık baş başa gitmeye başladı. Yeni 1+1, 2+1, 3+1 konutlarda bile, geçen yıla oranla yüzde 50 fiyat değişimi var. Sayfiye yerlerde özelikle de müstakil, bahçeli yerlerde fiyat değişimi yüzde 100’e yakın durumda.  Eski Foça yolunda Bağarası’nda bile o kadar fazla inşaat var ki… Bunlara talep de oldukça fazla.  Bundan 3-5 yıl önce 10-15 bin TL’ye satılan parseller, bugün 200-300 bin TL’ye satılıyor. Bu da taleplerin çokluğundan dolayı” dedi.“Deprem, talebi artırdı”

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu ise, büyük artış gösteren yazlık konut fiyatlarıyla ilgili şöyle konuştu: “Arzın olduğu yerde her zaman talep yüksektir. İnsanlar bu dönemde bu tip yerleri sorup soruşturup, araştırdıkları için yüksek fiyatlar söylenebilir ama gerçekte satılan rakamlar bu şekliyle değil. Söylenilen rakamlar sadece Urla, Seferihisar’da değil, tüm bölgelerde Foça, Aliağa, Bergama ve Torbalı’da müstakil olan evlerde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Şu an şişirilmiş fiyatların olduğunu söyleyebiliriz. Talep var, talebin olduğu yerde de bu tip şeyler her zaman olur. Geçtiğimiz 1-2 senede 400-500 bin liralara yazlık bulabilirken, şimdilerde 1 milyon liradan aşağıya yazlık bulamıyorsunuz. Bu sadece pandemiden kaynaklı değil, biliyorsunuz yıkımlı bir deprem yaşadık İzmir’de. Genelde imkanı olan insanlar, güvenlikleri için o bölgelere kaydılar ve o bölgelerdeki fiyatlarda da bir artış oldu. Yelki, Güzelbahçe, Urla, Seferihisar, Ürkmez’de yazlık konutlara büyük talep var. Mesela biz Ürkmez Doğanbey’in gelişimi uzun zaman alır diye bakıyorduk ama yer kalmadığı için insanlar o tarafa doğru talepte bulunmaya başladılar. Oralarda da fiyatlar yükseliyor. Şu anda orada uygun fiyatlı yer almak mantıklı. Gümüldür, Özdere, Doğanbey, Seferihisar ,diğer ilçelere göre daha uygun rakamların olduğu yerler olarak göze çarpıyor.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test