Ünal: "İyi yönetim, iyi yatırım çeker"

Kurumsal yönetimin şirketler ve Türkiye için önemiyle ilgili konuşan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Başkanı Feyyaz Ünal, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iyi yönetim, iyi yatırım çeker. Düzgün işleyen bir kurumsal yönetim yapısı, yatırımcıların şirkete duyduğu güveni artırır” dedi

Ünal: "İyi yönetim, iyi yatırım çeker"
30 Eylül 2019 - 12:24

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Kurumsal yönetim anlayışının ülke genelinde tüm şirketlerde yaygınlaşması amacıyla faaliyetler yürüten Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geçtiğimiz Mart ayında seçilen İzmirli iş insanı Feyyaz Ünal, kurumsal yönetimin şirketler ve Türkiye için önemi ile TKYD’nin bu alandaki faaliyetleri konusunda önemli bilgiler paylaştı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleşen toplantıda konuşan Ünal, TKYD olarak kurumsal yönetim anlayışının ülkede tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi amacıyla 2003 yılından bu yana çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Faaliyetlerimizi, şirketlerin gelecekte de var olabilmesinin yolunun ‘başarılı bir kurumsal yönetim yapısı’ oluşturabilmelerinden geçtiği fikrinden hareketle yürütüyoruz. Çünkü düzgün ve kurallı bir yönetim yapısı yatırımcıların duyduğu güveni, yatırım girişlerini, şirketlerin ve sermaye piyasalarının rekabet gücünü artırıyor. Diğer yandan olası sarsıntılara ve krizlere karşı da dayanıklılığı artırıyor. Biz de 16 yıldır TKYD olarak, kurumsal yönetim kavramına sahip çıkmaya, geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Derneğimiz bugün artık 600’ü aşkın bireysel, 57 kurumsal üye ile özel sektör, medya, düzenleyici kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve akademik dünya arasında önemli bir iletişim ağı kurmuş durumda” dedi.

 “İyi yönetim, iyi yatırım çeker”

Kurumsal yönetim yapısının sağlam temellere oturtulmasının tek tek şirketlere değil, tüm Türkiye’ye büyük faydası olduğunu söyleyen Ünal, “Çünkü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iyi yönetim iyi yatırım çeker. Düzgün işleyen bir kurumsal yönetim yapısı, tüm dünyada yatırımcıların şirkete duyduğu güveni, yatırım girişlerini, şirketlerin ve sermaye piyasalarının rekabet gücünü önemli ölçüde artırır. Kurumsal yönetim, şirket mekanizmalarının sağlıklı çalışmasını sağlayan en önemli araç olarak konumlandırıldığında, şirketleri yatırımcılar nezdinde daha çekici hale getirir. Yatırımcıların, sürdürülebilirliği merkeze alan, çevre ve sosyal sorumluluğa duyarlı, cinsiyet eşitliğini benimseyen şirketlere yatırıma yönelmesi, dünyada kurumsal yönetim ilkelerinin giderek daha çok benimsenmesini de tetikliyor. Diğer yandan yatırımcıların, doğru model ile yönetildiğine güvenmediği şirketlerden uzak durduğunu, giderek daha fazla görüyoruz. Artık yatırımcılar nezdinde dünyanın, sadece ‘iyi finansal sonuçlar’ odağında dönmediğinin farkına varmamız ve geleceği, günümüzün hassasiyetlerine uygun bir biçimde şimdiden inşa etmeye başlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Uygulamaları artıracağız”

Ülkeler için sürdürülebilirliğin ve kalkınmanın yolunun, şirketlerin iyi yönetilmesinden geçtiğini söyleyen Ünal, “Kurumsal yönetilerek büyüyen şirketler aynı zamanda, faaliyet gösterdikleri ülkeleri de küçük şirket ülkesi olma riskinden çıkarıyor. Bu doğrultuda, ihracatçı birlikleri ve sanayi odaları ile yaptığımız toplantılarla kurumsal yönetim anlayışını yaygınlaştırmak üzere çok önemli bir adım attık. Bu toplantılar ile Türkiye’nin dört bir yanındaki iş insanlarına kurumsal yönetimin yeni dünya düzeninde çok ortaklı şirket yapılarını ve aile şirketlerini geleceğe taşıyacak en güvenli yol olduğunu aktarıyoruz. Jenerasyon geçişlerinin iyi yönetilmesi gerektiğini, yönetim kurullarının önemini ve çeşitliliğe mutlaka ihtiyaç olduğunu vurguluyoruz. Yaptığımız toplantılarla ülkemizde kurumsal yönetim konusundaki farkındalığı ve iyi uygulamaları artırmayı hedefliyoruz. Uzun vadede Türkiye çapındaki tüm sanayi ve ticaret odalarıyla yapmayı planladığımız bu toplantılar neticesinde, kurallı ve doğru işleyen bir yönetim yapısı için her ölçekten şirketimizin elini taşın altına koyarak planlı adımlar belirleyeceğine ve bu anlayışla kararlılıkla yol alacağına gönülden inanıyorum. Önümüzdeki dönemde yapacağımız farklı çalışmalarla da yatırımlarda kurumsal yönetim ilkelerinin özendirilmesi ile iyi uygulamaları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“Toplantı, seneye Ankara’da”

Ünal, 20 Nisan 2020’nin, meclisin kuruluşunun 100. yılı olduğuna vurgu yaparak, “2020 Nisan’da bu toplantıyı Ankara’da yapacağız. Bakanlıklarla, KİT’lerle, STK’larla birlikte, hem şirketler tarafından kurumsal yönetimi, hem değişen sistemle birlikte kurumsal yönetimin önemini konuşma niyetimiz var” ifadelerini kullandı.  ‘Kurumsal Yönetim ile Şirketinizi Nasıl Geleceğe Taşırsınız’ konulu panel, bugün Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. TKYD Yönetim Kurulu Başkanı ve Batıçim İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal ile TKYD yönetim kurulu üyeleri TOFAŞ Dış İlişkiler Direktörü Güray Karacar, AspenFamily Business Group Ortağı Dr. Burak Koçer ve Borusan Holding Kamu Politikaları ve Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü Kurucu Direktörü Eray Akdağ’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek panelde kurumsal yönetim mekanizmaları ile bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulacak. TKYD’nin Anadolu’da gerçekleştirdiği kurumsal yönetim toplantıları, 23 Ekim’de Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri'nde yapılacak toplantı ile devam edecek. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum