Turnuvada, Uluslararası Usta Çeşmeli satranç sporcusu Alparslan Işık, 10. Çeşme Open Şampiyonu olarak büyük bir başarı elde etti. Yarışmada ikinci sırayı Rus sporcu Vladislav Kovalev, üçüncü sırayı ise Azerbaycanlı sporcu Vugar Rasulov aldı.

Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Onur Gülin, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Nuri Büyükateş, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Nalbant, Turnuva Organizatörü ve Antrenör Mehmet Sarısaç ile birlikte çok sayıda satranç tutkunu, ödül törenine katılarak şampiyonları ödüllendirdi.

Turnuvaya, 22 farklı ülkeden gelen 815 sporcu katıldı. Sporcular, A, B, C ve D kategorilerinde mücadele ederek 8 gün boyunca zorlu karşılaşmalar yaşadı. Turnuvanın sonunda kazanan sporcular toplamda 600 bin lira para ödülüne layık görüldü.

SATRANÇIN ÖNEMİ ANLATILACAK

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, turnuva öncesinde sporcuları ziyaret ederek motivasyon verdi ve yarışmanın açılışını yaptı. Ödül töreninde konuşan Başkan Yardımcısı Onur Gülin, “Çeşme olarak bu turnuvaya ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Satranç, gençlerimizin zeka gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra ahlaki değerlerle donanmış sporcular yetiştirmemize olanak tanıyor. Bu turnuvanın her yıl daha da büyümesini ve Türkiye genelinde satrançın öneminin artmasını diliyoruz” dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise Türk sporcuların uluslararası platformlarda elde ettiği başarıları vurgulayarak, Çeşme’de düzenlenen turnuvanın önemine dikkat çekti. Tulay, “Çeşme’de 10 yıldır düzenlenen bu turnuva, Türk satrancının başarı grafiğinin yükselmesinde önemli bir rol oynuyor. Sporcularımızın bu tür organizasyonlarda gösterdiği performans, ülkemizin adını uluslararası alanda duyuruyor” şeklinde konuştu.

Çeşme Uluslararası Açık Satranç Turnuvası, sporseverlerin ilgisiyle ve başarıyla sonuçlanırken, gelecek yıl için heyecanla beklenmeye başlandı.

Muhabir: Özge Uğulu