Ülkü Ocakları'nın kuruluş tarihi ve kökenleri hakkında derinlemesine bilgi edinme arzusu, sosyal medyada ve çeşitli platformlarda belirgin hale geldi. Bu gençlik örgütünün ne zaman ve hangi şartlar altında ortaya çıktığına dair merak, kullanıcıların tarihî detayları öğrenme isteğini tetikliyor. Peki Ülkü Ocakları ne zaman kim tarafından kuruldu? İşte detaylar;

Ülkü Ocakları ne zaman kuruldu?

Ulkuculer 1980

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, kısa adıyla Ülkü Ocakları, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile bağlantılı Türk aşırı sağcı bir paramiliter örgüttür. Bazen Bozkurtlar olarak da anılan bu grup, aşırı milliyetçi ve neofaşist olarak tanımlanır. Ülkü Ocakları, MHP'nin gençlik örgütü olarak bilinir ve 12 Eylül Darbesi öncesinde MHP'nin paramiliter veya militan kanadı olarak görülmekteydi, ancak günümüzde eğitim ve kültür vakfı olarak faaliyet göstermektedir.

Albay Alparslan Türkeş tarafından 1960'ların başında kurulan örgüt, 1970'lerin sonlarında Türkiye'deki siyasi şiddet döneminde öne çıkmış ve 12 Eylül Darbesi'ne giden süreçte aktif olmuştur. Akademisyenler, bu dönemdeki şiddet ve cinayetlerin çoğundan Ülkü Ocakları'nı sorumlu tutmuştur. 1 Mayıs 1977'deki Taksim Meydanı katliamının arkasında oldukları iddia edilmiştir. 1970'lerin sonlarında Maraş, Çorum ve Malatya'da gerçekleştirilen bir dizi saldırıda yüzlerce Alevi öldürülmüştür. 1981'de II. Ioannes Paulus'a düzenlenen suikast girişiminde örgütün rolü belirsizliğini korumaktadır.

1990'larda Ülkü Ocakları, faaliyet alanlarını eski Sovyetler Birliği'ne bağlı Türk ve Müslüman nüfusa sahip bölgelere genişletmiştir. Dağlık Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan tarafında, Birinci ve İkinci Çeçen Savaşı'nda ise Çeçenlerin tarafında binlerce üyesi savaşmıştır. Azerbaycan'da 1995'te başarısız bir darbe girişiminden sonra yasaklanmıştır. 2005'te Kazakistan'da da terör örgütü olarak tanımlanarak yasaklanmıştır. Kasım 2020'de Fransa'da nefret söylemi ve siyasal şiddet nedeniyle yasaklanmış ve benzer çağrılar başka ülkelerde de yapılmıştır. Mayıs 2021'de Avrupa Parlamentosu, Ülkü Ocaklarını terörist grup olarak tanımaları için Avrupa Birliği üye ülkelerine çağrıda bulunmuştur.

Türkeş'in 1997'deki ölümünden sonra Devlet Bahçeli, MHP ve Ülkü Ocaklarının liderliğini devralmış ve örgütte yenilikler yapmıştır. Ülkü Ocakları, Kıbrıs'ın Türk kontrolündeki bölgelerinde aktif olup, Belçika, Hollanda ve Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde de şubeler bulundurmaktadır.

Ulkuculer 19801

Ülkücüler, 1999 Türkiye genel seçimlerinde oyların %18'ini alarak büyük bir başarı elde etmiştir. 2014 itibarıyla Ülkücüler, Türkiye seçmenlerinin %3,6'sı tarafından desteklenmektedir. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Ülkü Ocakları, Türkiye'nin yanında Zeytin Dalı Harekâtı'nda savaşmıştır.

Ülkü Ocakları üyeleri, "idealistler" anlamına gelen ülkücüler olarak bilinir. Bozkurtlar adı, Ergenekon efsanesindeki dişi kurt Asena'dan esinlenmiştir. Ülkücüler, "Ya Sev Ya Terk Et!" ve "Komünistler Moskova'ya" gibi sloganlar kullanır. Ülkücü selamı, serçe ve işaret parmağının kaldırıldığı bir yumruktur ve Şubat 2019'da Avusturya'da yasaklanmıştır. Almanya'da da bu selamı aşırı sağ olarak nitelendirme girişimleri olmuştur.

Ülkü Ocakları, aşırı Türk milliyetçiliğine bağlıdır ve neo-faşist olarak tanımlanır. Örgütün ideolojisi, Türk kimliğini ve İslam'ı sentezleyerek vurgular. "Hekiminiz Türk, ilacınız ise İslam olacak" gibi sloganlar kullanırlar. İdeolojileri, Türk ırkının ve ulusunun üstünlüğüne dayanır ve Kürtler, Aleviler, Ermeniler, Yunanlar, Hristiyanlar ve Yahudilere karşı düşmanca tavırlar sergilerler. Ülkücüler, Adolf Hitler'in Mein Kampf kitabının Türkçe çevirisini dağıtmıştır ve Pan-Türkisttirler. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra eski Sovyetler Birliği'nin yeni bağımsız Orta Asya devletlerini kapsayan bir Türk imparatorluğu çağrısında bulunmuşlardır.

Ulku Ocaklari Ne Zaman Kim Tarafindan Kuruldu2

Ülkü Ocakları kim tarafından kuruldu?

Ülkü Ocakları, Albay Alparslan Türkeş tarafından 1960'lı yılların başında kurulmuştur.

Kaynak: HABER MERKEZİ