Ulaştırma Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen, ekonomik zorluklar nedeniyle geçim sıkıntısı yaşadıklarını ve toplu sözleşme haklarının ihlal edildiğini belirterek Alsancak Garı önünde ortak bir basın açıklaması yaptı. Ulaştırma Memur-Sen Şube Başkanı Saim Hamarat, toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmadığını vurguladı.

Hamarat, tasarruf tedbirleri kapsamında kamu emekçilerinin imzalanan toplu sözleşme hükümlerinin yerine getirilmediğini, devletin kamu emekçilerini ekonomik sıkıntılarla baş başa bıraktığını belirtti. Mart ayında Anayasa Mahkemesi tarafından toplu sözleşme ikramiyesinin iptal edildiğini, sendikal pazarlık gücünü etkisizleştirmek amacıyla kamu görevlilerinden aylık 345 lira kesinti yapıldığını, personel servis hizmetinin kaldırıldığını, koruyucu giyim tedbirlerinin engellendiğini ve fazla çalışma ücretinin kısıtlandığını söyledi. Ayrıca, sosyal hak olan lojman kiralarına fahiş artışlar yapılacağının açıklandığını belirtti. Hamarat, servis hizmetinin kaldırılmasının sosyal hayata olumsuz etkisi olacağını ve toplu sözleşme kazanımlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Hamarat, 2012 yılından itibaren aralıksız uygulanan koruyucu giyim kazanımının kısıtlanmaya çalışıldığını, Maliye bürokrasisi ve genelge ile haklarının kısıtlanmaya çalışıldığını belirtti. Hamarat, kamu görevlilerinin haklarının teslim edilmesini beklediklerini ve saat başı 10 lira 10 kuruş olan fazla çalışma ücretinin güncellenmesi yerine kaldırılmasının konuşulduğunu vurguladı. Ayrıca, lojman kiralarına ocak ayında getirilen yüzde 25 zammın ardından yeni bir zam yapılmasının kamu görevlilerinin gelir sıkıntısını artıracağını belirtti. Hamarat, sosyal tesis ve kampların özelleştirilmesinin hak verilebilir bir durum olmadığını ifade etti.

Whatsapp Image 2024 06 06 At 13.04.07 (2)

GÖREV AYLIĞI VE EMEKLİ AYLIĞI ARASINDAKİ BAĞ KOPARTILDI

Hamarat, 2023 Temmuz ayında verilen seyyanen zammın emekli aylıklarına yansımaması nedeniyle adaletsizliğin ortaya çıktığını ve görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bağın kopartıldığını söyledi. Emekli olmayı bekleyen kamu görevlilerinin 1’inci dereceye 3600 ek gösterge konusunun hala çözüme kavuşmadığını vurguladı.

Son olarak, Hamarat, toplu sözleşme ikramiyesinin iade edilmesini, servis hizmetine dokunulmamasını ve yaygınlaştırılmasını, koruyucu giyim kazanımının önündeki engellerin kaldırılmasını, fazla çalışma ücretinin artırılmasını, lojman, sosyal tesis ve kampların yaygınlaştırılmasını, 1. dereceye 3600 ek göstergenin hayata geçirilmesini, emekli aylıklarındaki hak kayıplarının giderilmesini ve ücretlerin adil bir seviyeye yükseltilmesini, mühendislik meslek kanunun çıkarılmasını ve mühendis, mimar, teknik personel ile idari personelin mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti.

Muhabir: Efe Çapman