Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin ve sivil kayıpların sayısı, uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam ediyor. Vatandaşlar, net bir resim elde etmek için bu rakamları araştırıyor. Ancak, bu süreç, belirsizlik ve endişeyle dolu. Peki, Ukrayna'da kaç kişi öldü? Ukrayna'da kaç sivil hayatını kaybetti? Bu yazıda, Ukrayna'daki çatışmaların insan hayatına olan etkisi üzerine bir bakış atacağız.

Ukrayna'da kaç kişi öldü?

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Ukrayna'da devam eden Rusya ile savaşın yıkıcı etkilerine dikkat çekerek, 10 binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini ve 20 binden fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin 55. Oturumu kapsamında düzenlenen "Ukrayna'da İnsan Hakları" başlıklı interaktif diyalog toplantısında Türk'ün video mesajı yayımlandı. Türk, Ukrayna'da yaşanan insani krizin derinliklerine işaret ederek, "Her gün duyduğumuz yürek parçalayıcı hikayelerle Ukrayna'daki acıları görmezden gelmemeliyiz. Maalesef, bu krize karşı dünya olarak duyarsızlaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Ukrayna'da kaç sivil hayatını kaybetti?

Türk, Rusya ile Ukrayna arasında Şubat 2022'de başlayan savaşın iki yılını geride bırakırken, bu sürecin büyük kayıplara ve acılara neden olduğunu vurguladı. Ukrayna'da 10 binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini ve 20 binden fazla kişinin yaralandığını belirten Türk, gerçek sayıların bu rakamlardan daha yüksek olabileceğine dikkat çekti.

Ukrayna genelindeki çatışmaların son haftalarda arttığını vurgulayan Türk, Ukraynalı çocukların ana dillerinde eğitim alma hakkının ellerinden alındığını da kaydetti. Son iki yılda Rus silahlı kuvvetlerinin, uluslararası insan hakları ve insancıl hukuku ihlal ederek işkence ve keyfi gözaltılar gibi yöntemlere başvurduğunu ifade eden Türk, "Ukrayna yanlısı" olarak algılanan bireylerin hedef alındığını da belirtti.

Türk, Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilen bölgelerin bir kısmını geri aldıktan sonra bu ihlallerin azaldığını, ancak bazı bölgelerdeki sivillerin yine mağdur duruma düştüğünü ekledi. Savaşın sonlandırılması gerektiğini vurgulayan Türk, yaraların sarılması ve barışçıl bir çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi