Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de buğday üreticilerini ilgilendiren önemli bir talepte bulundu. Bayraktar, yazılı açıklamasında, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından duyurulan 2024 yılı hububat alım fiyatlarını değerlendirdi. Ancak, açıklanan fiyatların beklentileri karşılamadığını ifade etti.

Fiyatlar Üreticileri Hayal Kırıklığına Uğrattı

Buğday fiyatlarının ülkede üretim yapan hemen her çiftçiyi doğrudan ilgilendirdiğini belirten Bayraktar, açıklanan fiyatların üreticileri hayal kırıklığına uğrattığını bildirdi. Fiyatın, birlik tarafından kilogram başına 10 lira 87 kuruş olarak tespit edilen buğday maliyetine eşdeğer seviyede, prim dahil kilo başına 11 lira olarak açıklandığına işaret etti.

Tzob Baskani Bugday Alim Fiyatinin Guncellenmesi Talebinde Bulundu (2)

Bayraktar, çiftçilerin buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için birlik ve odaların yoğun çaba sarf ettiğine dikkat çekti. Ancak, açıklanan fiyatların bu gayretlerle uyumlu olmadığını vurguladı. Bu nedenle, Bayraktar, buğday fiyatlarının acilen revize edilmesi gerektiğini belirtti.

Son 10 yılda buğday ekim alanlarında yüzde 13,7 azalma görüldüğünü ifade eden Bayraktar, TÜİK verilerinin hububatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 azalacağını gösterdiğini aktardı. Bu durumun, buğday üretiminden kaçış olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Çiftçilerin Geçim Kaynağı Tehlikede

Fiyatların revize edilmemesi durumunda, bu yıl çiftçilerin buğdaydan ailesinin geçimini sağlayacak geliri elde edemeyeceğini ve üretimin daha da azalacağını vurgulayan Bayraktar, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bir mektupla taleplerini ileteceklerini belirtt

Kaynak: AA