Bugün gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), milyonlarca öğrencinin emek vererek katıldığı önemli bir sınavdı. Ancak, sınavdan yine skandal görüntüler ortaya çıktı. Soruların fotoğraflarının telefonla çekilerek öğrencilerin olduğu bir WhatsApp grubunda paylaşıldığı iddiaları sosyal medyada gündem oldu.

Benim Hocam adlı WhatsApp grubunda Coğrafya sorularının görüntülerinin paylaşıldığı bildirildi. Soruların nasıl çekildiği henüz bilinmezken, sınava girenler arasında 'Sınava telefonla mı girildi?' ve 'Soruların çekilmesine kim izin verdi?' gibi sorular yükseldi. Bu durum, sınav güvenliği konusunda ciddi endişelere yol açtı.

Yaşananların ardından başka soruların görüntüleri de sosyal medya platformu X üzerinde paylaşılırken ÖSYM'den ve bakanlıktan konuya ilişkin açıklama talep edildi. Bir X kullanıcısı, "2024yks de çıkan TYT sorularını @OSYMbaskanligi hala resmi olarak açıklamadı. Ama tam 10 saattir sosyal medyada dolaşan ve sınavda çıktığı doğrulanan sorular var. Dershanelerin soru bankası desek, kitapçık sayfasında seri numara var. Sorular çalındı mı? ÖSYM niye susuyorsun?" paylaşımını yaptı. Bir yandan da kurulan 'Sızdırılan sorular' isimli gruplarda soruların satıldığı da paylaşıldı.

Kaynak: Haber Merkezi