Ege Tütün İhracatçı Birlikleri’nin 2023 yılı mali genel kurul toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Tütün İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Celal Umur ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantı sonrası mevcut tütün imalatı ve ihracatı hakkında bilgiler veren Umur, tütün ve tütün mamulleri sektöründe, 2023 yılında 922 milyon dolar olan ihracatını 2024 yılında 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Umur, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, “2023 yılında tütün sektöründe üretici sayısının artmasına rağmen hava koşulları müspet gitmediği için üretim rakamlarında beklenilen oranda artış olmadı. 2024 yılında üretim arttığı takdirde ihracatımızda 1 milyar dolar hedefini yakalayacağımıza inanıyoruz. 2024 yılının ilk çeyreğinde ihracatımız yüzde 4’lük artışla 211 milyon dolardan 219 milyon dolara çıktı” şeklinde konuştu.

YAPRAK ÜRETİMİNDE BEKLENEN ARTIŞ OLDU

Türkiye’de tüm tarım ürünlerinde girdi maliyetlerinde büyük artışlar olduğunu vurgulayan Umur, “Ege Bölgesi’nde büyük yaprak üretiminde beklediğimiz artış oldu. Kullanım oranlarının bu yıl yüzde 25 olması ve önümüzdeki yıl yüzde 30’a geleceği için Türkiye’de üretilen büyük yapraklı tütün artık Türkiye’deki sigaralarda kullanılmaya başlandı. Bu Virginia tütün Batman’da, Adıyaman’da ve Ege Bölgesi’nde yetiştiriliyor. Bu yıl 20 bin ton üretime yaklaştık. Önümüzdeki sene 30 bin tona yaklaşacağız. Burley tütünde de yükselme başladı. Burley çok yeni bir proje. Bu sene 1 milyon kilo civarında bir üretim oldu, önümüzdeki sene de bunun 2-2,5 milyon kiloya çıkacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Umur, “Oryantal tütünde de önümüzdeki birkaç sene mevcut rakamları koruyabileceğimi inanıyorum. Fiyatlarımızı dolar bazında arttırmak zorunda kalırsak bir noktadan sonra rekabetçiliğimizi kaybedeceğiz. Oryantal tütün sigara harmanlarında yerini daha ucuz tütünlere kaybedecektir” diyerek Türkiye’de üretilen tütün mamullerinde yerli tütün kullanım oranının bu sene yüzde 25’e, önümüzdeki yıl yüzde 30’a geleceği bilgisini paylaştı. Umur, “Türkiye’de büyük yapraklı tütün üretiminin bu gerekçelerle daha da artmasını bekliyoruz. 2023 yılında 20 milyon kilograma ulaşan Virginia tipi tütün üretiminin 2024 yılında 30 milyon kiloya, 1 milyon kilogram olan burley tipi tütün üretimin 2,5 milyon kiloya çıkacağını öngörüyoruz. Burley tipi tütün üretim projesi daha yeni bir proje burley üretimimizin önümüzdeki yıllarda 6 milyon kilograma çıkacağını göreceğiz” şeklinde konuştu.

Muhabir: Canan Kaya